< Imprimare >      ZIUA ONLINE - SPORT - sambata, 26 septembrie 2009

Au uitat ca joaca fotbal! Egal cu pumni si imbranceli intre Timisoara si Craiova

Meci ciudat pe stadionul "Dan Paltinisanu" intre Timisoara si Universitatea Craiova. Cele doua formatii, aflate in parti opuse ale clasamentului Ligii I, s-au luptat aprig pentru cele tre puncte, atat la propriu cat si la figurat. Fazele spectaculoase la cele doua porti s-au intercalat cu cele in care jucatorii isi lasau unii altora urme de crampoane pe picioare. Rezultatul a fost o remiza care nu multumeste pe deplin pe nimeni, eventual doar pe cei doi marcatori, Mihai Costea si Ioan Mera, relateaza Antena 3.

Universitatea a venit in Banat dintr-o postura ingrata. Aflata inaintea etapei a opta la limita zonei retrogradarii, "Stiinta" lui Eugen Neagoe a atat in jocul prestat contra Timisoarei faptul ca are nevoie mare de puncte.

Indignati de jocul agresiv al adversarilor, craiovenii au incercat sa puna probleme pe contraatac si au avut o prima ocazie foarte mare prin Trica, fotbalistul venit de la CFR Cluj trecand pe langa sansa de a inscrie primul gol. Echipa lui Ioan Sabau nu a reusit sa isi creeze ocazii mari, iar Universitatea a profitat.

Mihai Costea a redus tribunele la tacere in minutul 43, cand, dupa o pasa gresita a unui coleg, a anticipat bine reactia fundasului advers si a sutat imparabil la coltul scurt.

Jocul mergea, dupa pauza, intr-o directie care ii convenea lui Neagoe. Atacuri sterile la poarta lui Lung si contre taioase, precum cea a lui Florin Costea, ale Craiovei.

A venit, insa, minutul 61, cand Mera a reusit sa marcheze dupa ce l-a incomodat subtil in saritura pe Lung, lucru care l-a infuriat pe Mitchell. Australianul si-a pierdut complet cumpatul si i-a impins violent pe doi adversari, fiind apoi trantit la pamant la randul lui de Park. Socant, nimeni nu a primit cartonas rosu la aceasta faza.

La urmatoarea, insa, da! Furios, autorul golului de 1-1, Ioan Mera, l-a faultat extrem de dur cu crampoanele pe Trica si a fost eliminat direct, iar Craiova putea incerca sa revina la conducerea partidei, dar nu a reusit pentru ca gazdele s-au baricadat in aparare.

Craiova are, in urma acestui rezultat, doar opt puncte dupa tot atatea etape. Timisoara sta sensibil mai bine, echipa lui Sabau insumand 14 puncte, cu doua mai putin decat liderul Unirea Urziceni. Cu toate acestea, banatenii pot fi depasiti duminica in clasament de Steaua si CFR Cluj, care joaca impotriva echipelor FC Brasov si, respectiv, Gloria Bistrita, amandoua in deplasare.