< Imprimare >      ZIUA - SPORT - vineri, 20 februarie 2009

Romani modesti in UEFA

Zi nereusita pentru romanii ale caror echipe au fost implicate, miercuri seara, in meciurile primei manse din 16-imile de finala ale Cupei UEFA. Dinamo Kiev (Ghioane, Cernat) a reusit doar un egal acasa cu Valencia, Stuttgart (Marica) a pierdut in Rusia cu Zenit, iar Standard (Boloni) a cunoscut umilinta la Braga.

Tiberiu Ghioane (foto) a fost titular pentru Dinamo Kiev, 1-1 pe teren propriu cu CF Valencia, fiind inlocuit la pauza de Florin Cernat, pasator decisiv la golul egalizator al gruparii ucrainene. Ciprian Marica a fost si el titular pentru VfB Stuttgart, 1-2 in deplasare cu Zenit St. Petersburg, si a jucat pana in minutul 77, cand a fost schimbat de Schieber. In fine, Standard Liege, echipa antrenata de Laszlo Boloni, a pierdut in deplasare, scor 0-3 cu Sporting Braga.

Rezultate si marcatori: Dinamo Kiev - CF Valencia 1-1 (Milevski 63 / David Silva 9), Zenit St. Petersburg - VfB Stuttgart 2-1 (Huszti 2, Timosciuk 45 / Mario Gomez 15), Olympiakos Pireu - AS St.-Etienne 1-3 (Djordjevici 64p / Ilan 12, Dernis 43, Gomis 90), Aston Villa - TSKA Moscova 1-1 (Carew 69 / Vagner Love 14), Werder Bremen - AC Milan 1-1 (Diego 84 / Inzaghi 36), Paris SG - VfL Wolfsburg 2-0 (Hoarau 80, 85), NEC Nijmegen - Hamburger SV 0-3 (Trochowski 41, Silva 44, Olic 75), Sampdoria Genova - Metalist Harkov 0-1 (Oleinik 45), Girondins Bordeaux - Galatasaray Istanbul 0-0, Aalborg BK - Deportivo La Coruna 3-0 (Due 54, 72, Jakobsen 90p), Sporting Braga - Standard Liege 3-0 (Renteria 17, Leone 26, Aguiar 84). Ultimele cinci partide urmau sa se dispute aseara, dupa inchiderea acestei editii; returul este programat la 26 februarie. (MIG)