< Imprimare >      ZIUA ONLINE - SPORT - sambata, 14 februarie 2009

Adrian Mutu a marcat trei goluri in Genoa-Fiorentina, scor 3-3

Adrian Mutu a reusit un hattrick pentru Fiorentina in meciul incheiat la egalitate, scor 3-3, cu Genoa, duminica, in etapa a 24-a din Campionatul italian de fotbal.

Inaintea partidei cu Genoa, antrenorul Fiorentinei, Cesare Prandelli, anunta ca acest meci este foarte important in lupta toscanilor pentru locul patru. In teren, insa, lucrurile nu au stat deloc bine pentru echipa viola, care in minutul 56 s-a vazut condusa cu 3-0, dupa golurile inscrise de Thiago (12), Palladino (38) si Diego Milito (56 - penalty), transmite Realitatea TV.

Cand cronometrul indica minutul 60, a intrat, insa, in scena Adrian Mutu. El a redus din diferenta transformand un penalty obtinut de colegul sau din atac, Alberto Gilardino. "Briliantul" a continuat, apoi, sa caute spatiul portii, pe care l-a regasit in minutul 80. Internationalul roman a executat o lovitura libera din pozitie centrala, mingea a fost deviata de zid, iar portarul Rubinho nu a reusit sa o controleze inainte de a trece linia portii, iar toscanii au redus diferenta la un singur gol.

Si aceasta a fost anulata de acelasi Mutu, in minutul patru al prelungirilor, iar scorul final al intalnirii, 3-3, mentine Fiorentina pe pozitia a patra in clasament, cu 42 de puncte, unul mai mult decat Genoa.

Mutu: Fiorentina a dat dovada de ambitie si caracter

"Nu sunt cele mai importante trei goluri din cariera mea, dar, cu sigurnata, vor conta foarte mult in lupta pentru locurile care asigura prezenta in viitoarea editie a Ligii Campionilor. Pare o nebunie ca am reusit sa remontam un handicap de trei goluri. In prima parte Genoa a fot echipa mai buna, insa, dupa pauza, noi am fost cei care am dat dovada de sacrificiu si caracter", a afirmat decarul echipei nationale, care a ajuns la cea de-a 11-a reusita stagionala.