< Imprimare >      ZIUA - SPORT - vineri, 13 februarie 2009

Infrangeri pentru adversari

Cu exceptia Lituaniei, care a invins fara emotii pe Andorra, toate rivalele Romaniei din grupa preliminara pentru CM 2010 au pierdut meciurile amicale de miercuri.

Franta a cedat pe propriul teren, la Marseille, in fata unei Argentine irezistibile, scor 0-2. Echipa lui Raymond Domenech, care a avut la dispozitie toate starurile, nu a reusit sa-si creeze vreo ocazie clara la poarta lui Carrizo, incheind partida in huiduielile publicului care a umplut pana la refuz "Stade Velodrome". Franta a jucat cu Mandanda - Sagna, Mexes, Gallas, Abidal - Toulalan, L. Diarra - Gourcuff, Ribery, Henry - Anelka (65 Benzema). Austria, adversara tricolorilor de pe 1 aprilie, si-a continuat parcursul modest din ultima perioada, pierzand, scor 0-2, meciul jucat cu Suedia la Graz. Dupa o dominare sterila a gazdelor in prima repriza, oaspetii au punctat de doua ori dupa pauza, prin Elm (58) si Kallstrom (63). Selectionerul Karel Bruckner, contestat chiar si de proprii jucatori dupa meci, i-a folosit pe Manninger - Garics (46 Ibertsberger), Prodl, Stranzl (67 Schiemer), Pogatetz - Saumel (67 Okotie), Scharner (83 Kienzl), Holzl, Ivanschitz (76 Saurer) - Arnautovic, Janko. Serbia, rivala Romaniei de la 28 martie, de la Constanta, a pierdut cu 0-1 meciul jucat in cadrul turneului amical din Cipru impotriva Ucrainei. Dupa ce cu o zi inainte trecuse cu 2-0 de Cipru, echipa lui Radomir Antic, cu cinci jucatori care in mod normal nu sunt titulari, a fost destul de modesta. Serbia a jucat in formula Dislenovic - Rukavina, Ivanovic, Dragutinovic, Kolarov (76 Dzuric) - Krasiv (71 Jankovic), Mutavdzic (58 Tosic), Stankovic, Milijas (46 Kuzmanovic) - Jovanovic, Lazovic (46 Sulejmani). In fine, ultima echipa din grupa tricolorilor care a jucat miercuri, Lituania, a fost si singura care a castigat, 3-1 pe teren propriu cu Andorra, prin golurile marcate de Velicka (44), Sernas (53) si Kavaliuskas (83). (B.G.)