< Imprimare >      ZIUA ONLINE - SPORT - vineri, 19 septembrie 2008

UPDATE ORA 18.00: Romania - India 2-0, in Cupa Davis la tenis

Romania conduce India cu scorul de 2-0, in cadrul meciului de baraj pentru mentinerea in Grupa Mondiala a Cupei Davis, dupa ce, in al doilea meci de simplu disputat vineri, Victor Hanescu l-a invins categoric, in trei seturi, 6-3, 6-1, 6-0 pe indianul Somdev Devvarman intr-o ora si 24 de minute.

Hanescu si-a onorat rolul de lider al echipei Romaniei cu un joc variat, in care i-au iesit aproape toate loviturile, inclusiv mingile scurte si voleurile. Primul set a fost cel mai echilibrat, in care Hanescu a reusit break-ul la 4-3 si s-a impus cu 6-4 dupa 33 minute de joc, Devvarman a incercat sa se agate de fiecare minge, sa returneze tot, dar romanul a impus un ritm sufocant, care nu i-a lasat nicio sansa indianului. In setul 2, Hanescu a reusit break-uri la 1-1, 3-1 si 5-1, castigand in final cu 6-1, iar setul 3 nu a avut practic istoric, dupa ce romanul a facut break-uri la 1-0, 3-0 si 5-0, adjudecandu-si ultima mansa cu 6-0.

In primul meci de simplu de vineri, Victor Crivoi a trecut in patru seturi de Prakash Amritraj, cu 7-5, 5-7, 6-2, 6-2. Crivoi s-a impus in fata indianului Amritraj dupa 2 ore si 51 de minute si a obtinut prima sa victorie in Cupa Davis.

Crivoi s-a impus in fata indianului Amritraj dupa 2 ore si 51 de minute si a obtinut prima sa victorie in Cupa Davis, unde mai jucase un singur meci, cu sud-coreeanul Lee Hyung Taik, in 2006.

Meciul dintre Victor Crivoi, 26 ani, numarul 158 ATP, si indianul Prakash Amritraj, 25 ani, numarul 222 ATP, a oferit o confruntare interesanta intre regularitatea de pe fundul liniei terenului a romanului si jocul ofensiv, tip serviciu-voleu, cu veniri insistente la fileu, al indianului. Crivoi a avut pana la urma castig de cauza, obtinand primul sau succes pentru echipa Romaniei in Cupa Davis, dupa ce debutase cu o infrangere in meciul cu Coreea de Sud din 2006, relateaza Agerpres.

Primul set a fost controlat la inceput de Armitraj, care dupa un break la 1-0 s-a distantat la 5-3 si urma la serviciu. Crivoi a inceput sa joace din ce in ce mai bine, a dejucat venirile la fileu ale indianului prin loburi si passinguri inspirate si cu 2 break-uri la 3-5 si 5-5 si-a adjudecat primul set cu 7-5.

Al doilea set are o desfasurare similara primului, cu Crivoi la control, care dupa un break la 1-1 se distanteaza la 5-4 si urma la serviciu. Indianul profita de relaxarea prematura a lui Crivoi, face 2 break-uri consecutive si se impune cu 7-5.

Ultimele 2 seturi sunt insa controlate de roman, care dicteaza ritmul si se impune destul de usor cu un identic 6-2. In setul 3, Crivoi castiga pe serviciul indianului la 2-2 si 4-2, iar in setul 4 face break la 1-1 si 4-2.

In a doua partida de simplu, Victor Hanescu va juca impotriva indianului Somdev Devvarman.