< Imprimare >      ZIUA - SPORT - vineri, 4 iulie 2008

CFR-ul laudat de Ghioane

Mijlocasul lui Dinamo Kiev a declarat, dupa meciul amical pierdut miercuri seara de echipa sa in fata campioanei Romaniei, scor 2-3, ca echipa clujeana este foarte buna, dovada fiind reusirea eventului in sezonul trecut.

"Ambele echipe au aratat un fotbal bun. Nivelul lui CFR este destul de ridicat. Joaca un fotbal ofensiv si obtine rezultate. Sa reusesti eventul in Romania nu e un lucru usor, avand in vedere forta echipelor bucurestene", a spus Ghioane. CFR Cluj a invins cu 3-2 (1-1) echipa ucraineana Dinamo Kiev, in al doilea meci amical sustinut in cadrul stagiului de pregatire din Austria. Pentru CFR au marcat Cadu (16p), Fabiani (48) si G. Muresan (85p), iar pentru Dinamo au inscris Riev (3) si Kravet (88). In minutul 65, portarul portughez al clujenilor, Nuno Claro, a aparat o lovitura de la 11 metri excutata de Aliev. Antrenorul lui CFR Cluj, Ioan Andone, a inceput meciul cu Stancioiu - Tony, Cadu, De Sousa, Pereira - E. Kone, Prette, Dani, Trica - Dubarbier, Diego Ruiz. In repriza secunda, campioana Romaniei a evoluat in formula Nuno Claro - M. Jose, G. Muresan, Alcantara, Panin - Semedo, Minteuan, Peralta, Culio - Fabbiani, Didi (70 Obeman). La Dinamo Kiev, Tiberiu Ghioane a fost titular. (MIG)