< Imprimare >      ZIUA ONLINE - EURO 2008 - joi, 12 iunie 2008

Cehia - Portugalia 1-3

Lusitanii sunt primii calificati in sferturi

Nationala de fotbal a Portugaliei este prima echipa calificata in sferturile de finala ale EURO 2008 (7-29 iunie, Austria si Elvetia), dupa ce a invins miercuri seara formatia Cehiei cu scorul de 3-1 (1-1), la Geneva, in Grupa A a competitiei, transmite Rompres.

Lusitanii, care au dovedit ca sunt una dintre pretendentele la castigarea trofeului, s-au impus prin golurile marcate de Deco (8), Cristiano Ronaldo (63), Ricardo Quaresma (90A1), respectiv, Libor Sionko (17).

Meciul a inceput destul de bine, sutul lui Sionko fiind blocat de Pepe (4). Peste alte patru minute se deschidea scorul: un atac supranumeric al portughezilor, portarul Cech a respins mingea dupa un-doi-ul dintre Ronaldo si Nuno Gomes, iar Deco a trimis-o in poarta, 0-1 (8).

Lovitura de cap a lui Baros (16), peste poarta, avea sa prefigureze golul egalarii, semnat cu capul de Sionko, dupa cornerul executat de Plasil: 1-1 (17).

In continuare, cehii nu au reusit sa isi creeze ocazii periculoase la poarta lui Ricardo, in vreme ce lusitanii s-au remarcat prin sutul lui Deco peste poarta (24) si un duel Ronaldo - Cech, in trei reprize, reeditare din Premier League, insa goalkeeper-ul ceh a fost de fiecare data la post (25 - a retinut, 42 - a respins, 45A2 - a prins in doi timpi).

Nuno Gomes rateaza prima ocazie a partii secunde, sutul sau din careu fiind prea slab pentru a-i pune probleme lui Cech (53). Rozehnal l-a blocat in ultimul moment pe Nuno Gomes (56), dupa ce tot el ii oferise mingea. Portughezii continua ofensiva, dar Cech e la post (58) la sutul lui Simao Sabrosa. Cehii au si ei o buna situatie, in minutul 62, cand Ujfalusi reia mingea cu capul dupa un corner, iar Sionko si Baros nu reusesc sa o impinga in poarta de la un metru. Peste numai un minut, Ronaldo gaseste plasa portii lui Cech, de la 15 metri, dupa o pasa excelenta a lui Deco: 1-2 (63).

Cehii nu renunta si, dupa o iesire nu tocmai fericita a lui Ricardo, Nuno Gomes blocheaza sutul lui Grygera spre poarta goala (67). Sionko are o mare sansa de egalare, dar lovitura sa de cap a fost respinsa peste bara transversala de Ricardo (83). Ricardo a fost atent si a respins lovitura libera a lui Jankulovski (89). Pe o contra, portughezii dau lovitura decisiva, prin Quaresma (90A1), o simpla formalitate, dupa pasa lui Ronaldo: 1-3.