< Imprimare >      ZIUA - SPORT - vineri, 14 decembrie 2007

Exclusiv ZIUA Online

Victorie fantastica la CM Handbal

Echipa de handbal a Romaniei a invins aseara Franta, gazda "mondialelor" cu 34-31 dupa un meci care a avut patru reprize de prelungiri si s-a calificat in semifinale, unde va intalni Rusia

Fetele antrenorului Gheorghe Tadici au obtinut aseara o victorie fantastatica, dupa una din cele mai dramatice partide din istoria recenta a handbalului mondial. Romancele au inceput extrem de prost partida, gafand nepermins, neconcentrandu-se nici in ofensiva, nici in defensiva, astfel incat frantuzoiacele, sustinute intr-un mod revoltator de arbitrii lituanieini, au terminat prima repriza cu un avantaj de sase goluri, 8-14. Dupa pauza romancele au revenit uluitor, reusind sa anuleze diferenta si sa incheie cele 60 de minute regulamentare la egalitate, 26-26. Ce a urmat a fost de domeniul fantasticului, Au fost doua prime reprize de prelungiri terminate de asemenea la egalitate, dupa ca la finalul urmatoarelor doua fetele noastre sa se desprinda decisiv prin reusitele de exceptie ale jucatoarelor Cristina Neagu, o copila de 19 ani, si Steluta Luca, veterana formatiei. A urmat o imensa hora a bucuriei in mijlocul salii sub privirile dezamagite a peste zece mii de francezi. Astfel, primul obiectiv, calificarea in semifinale, a fost indeplinit, iar acum urmeaza un mare meci contra Rusiei, marile nostre rivale. (C. DINU)