< Imprimare >      ZIUA - SPORT - luni, 11 iunie 2007

Din nou la Mondiale

Reprezentativa feminina de handbal a Romaniei a obtinut calificarea la turneul final din Franta dupa ce a trecut de Suedia, cu scorul de 49-40

Handbalistele tricolore pregatite de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi si-au castigat dreptul de a-si apara argintul mondial cucerit in urma cu doi ani in Rusia, dupa ce au obtinut, sambata seara, calificarea la turneul final al celei mai valoroase competitii de pe semicerc. Dupa un senzational 25-16 pe terenul Suediei, sambata seara, echipa noastra a tratat in stil balcanic jocul retur din barajul pentru Mondiale, poate si pentru faptul ca avea calificarea asigurata, si a obtinut doar o remiza in fata adversarelor scandinave, scor 24-24 (13-13), spre dezamagirea suporterilor care au umplut pana la refuz tribunele Salii Sporturilor "Traian" din Rm. Valcea pentru a asista la fiesta tricolora. De altfel, rezultatul l-a nemultumit total pe intransigentul Tadici, dar ne-a adus mult doritele vize pentru turneul mondial care va avea loc, in luna decembrie, in Franta, Romania calificandu-se cu scorul general de 49-40.

De ceea ce i-a fost frica antrenorului Gheorghe Tadici inaintea returului din barajul pentru Mondiale n-am scapat. "Suedia este o echipa care joaca din primul si pana in ultimul minut, indiferent de rezultatul de pe tabela", le-a atentionat Tadici pe handbalistele tricolore dupa ce Romania reusise sa obtina un succes zdrobitor chiar in fief-ul suedez. Avand calificarea asigurata, gratie victoriei la o diferenta de noua goluri, tricolorele au inceput destul de ezitant jocul retur, de sambata seara, si s-au vazut nevoite la mijlocul primei reprize sa se intrebuinteze serios pentru a nu le permite scandinavelor sa intoarca rezultatul si sa obtina o calificare imposibila. Cu o aparare agresiva si un contraatac taios, suedezele s-au instalat la conducere inca din primul minut si au condus in permanenta la o diferenta de doua goluri (n.n. - 0-2 min. 3, 7-9 min. 18), spre nemultumirea bancii tehnice, care incerca disperata sa anihileze vizibila stare de automultumire din tabara noastra. In cele din urma, cu Elisei-Ardean (foto) in forma deosebita (n.n. - in prima repriza a marcat noua din cele 13 goluri ale echipei), Romania reuseste sa preia conducerea pe tabela in minutul 21, 10-9, iar finalul de repriza trimite la vestiare cele doua echipe la scor egal: 13-13. Atmosfera se incinge in partea a doua, cand timp de sase minute tabela ramane neschimbata, gratie unui lant de ratari si greseli copilaresti. Suedia simte "slabiciunea" adversarei si marcheaza de patru ori consecutiv, ducand scorul la 14-18 in minutul 42, moment in care tricolorele se trezesc la realitate si incurajate frenetic de un public incendiar anihileaza rapid diferenta de pe tabela, linistind pulsul marit al celor care credeau ca se va repeta istoria din campania de calificare la Euro 2006, cand Romania a cedat lamentabil in fata incomodei Serbia&Muntenegru. Simona Gogarla (4 goluri) iese la rampa si demonstreaza ca ramane o jucatoare de baza, Elisei-Ardean (13 goluri) puncteaza din nou spectaculos, iar "cerberul" Tolnai este si ea la inaltime si inchide elegant poarta tricolora. Minutele se scurg cu repeziciune, Suedia nu mai gaseste forta de a ne mai pune bete-n roate, iar Romania obtine in final o calificare muncita, dar absolut meritata, spre bucuria asistentei care a invadat arena. "De ce ne-a fost frica n-am scapat si de data asta sunt niste circumstante atenuante. Am avut cateva probleme medicale, dar nu din aceasta cauza n-am castigat. Am avut cateva jucatoare cu grad ridicat de oboseala si cred ca a lucrat si subconstientul, pentru ca stiau ca sunt calificate. Ne asumam acest rezultat care de altfel spun ca este bun. 95 la suta dintre jucatoare si-au facut datoria. Sunt si jucatoare care au avut un aport scazut, cu un coeficient destul de mare la minusuri. O felicit pe Simona Gogarla, pentru ca a aratat in 20 de minute mai mult decat altele in 60 de minute. Unele greseli tehnice sunt de nepermis", a concluzionat Tadici, dupa care s-a interesat de gravitatea accidentarii extremei Elisei-Ardean. "Maine o sa faca o ecografie si o sa vedem care este situatia. Sper sa nu fie grav", a mai adaugat Tadici.