< Imprimare >      ZIUA - SPORT - miercuri, 6 decembrie 2000

Greseala sau viciere de rezultat?

Alexandru Tudor - suspendat patru etape

Centralului bucurestean i se reproseaza acordarea nejustificata a penalty-ului din minutul 53

Subcomisia de Disciplina a decis ieri ca arbitrul bucurestean Alexandru Tudor sa fie retinut pentru patru etape de la delegari, deoarece a acordat nejustificat o lovitura de pedeapsa pentru Dinamo Bucuresti in partida pe care aceasta echipa a castigat-o joia trecuta cu 2-1 (0-1) in fata lui Rapid, intr-un meci din sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Aceasta decizie a fost luata pe baza raportului de observare intocmit de oficialul Federatiei Romane de Fotbal, Aron Huzu, care l-a notat pe Alexandru Tudor cu 6 (sase). Tudor a acordat, in minutul 53 al partidei dintre Rapid si Dinamo, un penalty pentru gruparea din Soseaua Stefan cel Mare, in urma caruia atacantul Marius Nicolae a adus egalitatea pe tabela de marcaj. UFC Rapid Bucuresti a intocmit un memoriu in care a cerut excluderea lui Alexandru Tudor din activitatea competitionala in urma acestui meci. Decizia Subcomisiei de Disciplina este totusi una curioasa, deoarece penalty-ul a fost acordat la 1-0 pentru Rapid, moment din care jocul s-a "intors" in favoarea lui Dinamo. (MCZ)