07:20, luni, 8 iulie 2024
Romania, surclasata de Franta, in primul meci de la Campionatului Mondial de handbal
 18 ianuarie, 12:38
Foto. EPA
Nationala de handbal masculin a Romaniei a fost invinsa, sambata, la Osijek, de campioana olimpica Franta, cu scorul de 31-21 (12-9), in meciul de debut din grupa A preliminara a Campionatului Mondial din Croatia.
Baietii lui Aihan Omer au debutat timid la Campionatul Mondial din Croatia si au aratat exact ca o echipa care a lipsit 14 ani de la turneele finale si au pierdut in fata campioanei olimpice la o diferenta de 10 goluri.
Romania a inceput meciul slab, si dupa 6 minute francezii conduceau deja cu 4-0, ceea ce l-a determinat pe Omer sa ceara un prim time out. La scurt timp,�Ghionea devine primul marcator al Romaniei si scorul devine 4-1, dupa care tricolorii incep seria ratarilor singuri cu portarul, inclusiv din 7 metri. Romania marcheaza al doilea gol abia in minutul 14, prin acelasi Ghionea, care inscrie din 7 metri, iar scorul devine 5-2. Cu putin inaintea minutul 20, francezii marisera deja diferenta la 9-3, insa tricolorii reusesc sa revina pe finalul reprizei si sa reduca diferenta la 3 goluri, facand ca scorul la pauza sa fie 12-9 in favoarea francezilor.
Repriza secunda a inceput tot cu un gol al francezilor, prin omul lor numarul unu,�Karabatic,�iar tricolorii au incercat permanent sa reduca din diferenta care putea fi mult mai mare fara interventiile portarului Rudi Stanescu, cel care a salvat in repetate randuri poarta noastra. Pe finalul meciului diferenta a luat proportii in favoarea francezilor, care nu au fortat�si tabela a aratat la final 31-21�in favoarea campioanei olimpice, care si-a permis in ultimele minute sa isi ruleze rezervele. Pentru tricolori, cel mai bun jucator al meciului a fost Rudi Stanescu, cel care a avut 13 interventii reusite in acest meci.
Aihan Omer: Sunt suparat, rezultatul meciului cu Franta putea fi mult mai strans
Selectionerul nationalei de handbal a Romaniei, Aihan Omer, s-a declarat dezamagit de debutul cu stangul in fata Frantei, si a marturisit ca rezultatul nu ar fi fost atat de drastic daca elevii sai ratau mai putin in prima repriza.
"Sunt suparat pe rezultat si pe ratarile jucatorilor mei, dar cred ca toate se datoreaza tracului si emotiilor debutului intr-o competitie de asemenea anvergura. Nu trebuie sa uitam ca toti jucatorii mei debuteaza la un asemenea nivel contra campioanei olimpice, Franta. Ne-a fost foarte greu tuturor. Daca nu erau ratarile din prima repriza, nu spun ca am fi castigat, dar scorul ar fi fost mult mai strans", a declarat cu tristete selectionerul Romaniei, Aihan Omer, vizibil afectat la conferinta de presa�de infrangerea echipei.
Z.O.
 Afisari: 199  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail