13:21, duminica, 7 iulie 2024
Handbal - Oltchim Ramnicu Valcea a invins Larvik HK �i s-a calificat in faza grupelor Ligii Campionilor
 11 ianuarie, 19:40
Echipa feminin� de handbal Oltchim Ramnicu Valcea s-a impus, duminic�, in fa�a grup�rii norvegiene Larvik HK, scor 27-25 (13-15), in deplasare, intr-un meci din Grupa C a Ligii Campionilor, �i s-a calificat in faza grupelor principale, informeaz� site-ul oficial al competi�iei, citat de NewsIn.
Pentru Oltchim au punctat: Stelu�a Luca (7), Elena Av�danii (6), Narcisa Lecu�anu (4), Roxana Gatzel (4), Oana Manea (3), Valentina Elisei (2), Iulia Pu�ca�u (1).
Filmul meciului
Oltchim a inceput partida in atac, dar a ratat �i norvegiencele au profitat de aceast� gre�eal� marcand. Primul gol al romancelor a venit in minutul 3, fiind reu�it de extrema dreapta Elena Av�danii. In minutul 5, Larvik s-a distan�at la dou� goluri, dar elevele lui Rimanic au redus din handbicap apropiindu-se la un gol. A urmat o curs� in care fiecare echip� a inscris, iar tabela a consemnat diferen�a de un gol pan� in minutul 9, cand norvegiencele s-au distan�at inc� o dat� la dou� goluri, scor 5-3. Ratarea de la �apte metri a Narcisei Lecu�anu, revenit� dup� opera�ia la pomete, din minutul 11 a oferit �ans� norvegiencelor s� se distan�eze la trei goluri, scor 6-3. Dup� dou� minute, Larvik a consemnat �i cea mai mare diferen�� a reprizei, scor 7-3. C�pitanul valcencelor, Stelu�a Luca, s-a dovedit a fi cea mai constant� juc�toare de pe teren, ea punctand de patru ori pan� la finele primei reprize. Spre finalul primelor 30 de minute, romancele au reu�it inc� o dat� apropierea la un singur gol (minutul 28), dar tabela a consemnat la pauz� scorul de 15-13 pentru gazde.
Repriza secund� a inceput cu un nou atac ratat al Oltchimului, dar cu Lumini�a Hu�upan in poart� intr-o form� bun�, dup� care, in minutul 32, Larvik s-a distan�at la trei goluri, scor 16-13. Romancele au demonstrat c� pot face fa�� cu brio norvegiencelor �i in inferioritate numeric�, punctand in minutul 34, scor 16-15. Dup� cinci minute, Oltchimul a reu�it egalarea, scor 18-18. Extrema Elena Av�danii s-a dovedit neispirat� pe o lansare a Lumini�ei Hu�upan �i nu a reu�it s� duc� echipa in avantaj. Norvegiencele au profitat �i au reu�it s� inscrie, scor 19-18. In minutul 44, elevele lui Rimanic au reu�it s� fie pentru prima dat� in avantaj, gra�ie golului marcat de Stelu�ei Luca, scor 20-19. Norvegiencele au egalat imediat, dar Elena Av�danii a r�zbunat rat�rile �i a punctat pentru 21-20. In ciuda paradei reu�ite de Hu�upan, pe atac Gabriela Szucs a c�lcat semicercul �i a ratat distan�area la 2 goluri. In minutul 48, norvegiencele au reu�it din nou egalarea, dup� o lansare nereu�it� a Lumini�ei Hu�upan, scor 21-21.
Pe contraatac, cea mai bun� extrem� stanga de la Europeanul din Macedonia, Valentina Elisei Ardean, a punctat pentru 22-21. In minutul 50, romancele au reu�it pentru prima dat� in aceast� partid� s� se distan�eze la dou� goluri, datorit� arunc�rii de la �apte metri reu�ite de Narcisa Lecu�anu, scor 23-21. Lumini�a Hu�upan a salvat de dou� ori echipa in ultimele 10 minute, ea reu�ind s� pareze in situa�ii de singur� cu adversarul. In minutul 58, aceea�i Lecu�anu a scos un �apte metri pe care l-a �i executat perfect, scor 25-24. Norvegiencele au reu�it egalarea, dar Elena Av�danii a readus echipa in avantaj cu 50 de secunde inainte de final, scor 26-25. Aceea�i extrem� a punctat �i pentru scorul final, 27-25, care a consemnat calificarea campioanei Romaniei in faza urm�toare a Ligii Campionilor.
Oltchim este pe primul loc in Grupa C, cu 8 puncte, cu o etap� inainte de final. Ultimul meci al romancelor in Grupa C a Ligii Campionilor este programat pe 18 ianuarie cu Podravka, pe teren propriu, de la ora 19:00.