04:17, joi, 4 iulie 2024
Stirea suie
Steaua pierde la diferenta de un gol calificarea in Liga Campionilor
 27 august, 19:14
Dezamagire si tristete mare in Ghencea la meciul dintre Steaua Bucuresti si Galatasaray Istanbul. Desi pornea ca mare favorita dupa rezultaul de egalitate (2-2) de la Istanbul, pentru accesul in grupele UEFA Champions League, Steaua pierde meciul retur de la Bucuresti in fata campioanei Turciei cu 1-0, printr-un autogol marcat de Banel Nicolita, in minutul 139.
Meciul a inceput sub nota de dominare a echipei din Ghencea care a avut trei mari ocazii de gol in primele 15 minute ale partidei. Incet, Galatasaray a echilibrat partida rezultand un joc deosebit de spectaculos cu multe ocazii la ambele porti. Cel mai aproape de gol fiind portarul Stelei, Zapata, care a lovit bara portii turce din doar sase metri. Dupa pauza, jocul s-a inchis iar cele doua echipe au preferat sa nu mai riste, Steaua practicand un joc de asteptare si de distrugere a atacurilor echipei Galatasaray. Acest lucru avea sa coste echipa lui Marius Lacatus calificarea. In ultimul minut al partidei, la o lovitura de corner in favoarea echipei turce, fundasul stelist din Faurei, Banel Nicolita vrand sa degajeze mingea in afara terenului de joc cu capul, a reusit unica performanta sa il invinga pe propriul portar Zapata.
Z.O.
 Afisari: 4756  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail