Nr. 4672 de joi, 22 octombrie 2009
Liga Europa - Steaua-Fenerbahce 0-1, in Grupa H
 22 octombrie, 23:43
Steaua a fost invins�, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 de gruparea turc� Fenerbahce Istanbul, intr-un meci din etapa a 3-a a Ligii Europa, �i se afl� pe ultimul loc in clasamentul Grupei H, cu doar dou� puncte acumulate �i f�r� vreun gol inscris.
STEAUA - FENERBAHCE 0-1 (Kazim Kazim 59)
Steaua: Zapata - Golanski, Baciu, Ghionea, I. Rada - Szekely (Dayro Moreno 67), Bicfalvi (Onica� 43), Toja, Nicoli�� - Kapetanos, Surdu. Antrenor: Mihai Stoichi��.
Fenerbahce: Volkan Demirel - Gokhan, Bilica, Lugano, R. Carlos - Mehmet Topuz, Emre, Andre Santos (Bilgin 90) - Cristian, Ozer Urmaci (Vederson 71) - Kazim Kazim (�ahin 86). Antrenor: Christoph Daum.
Cartona�e galbene: Bicfalvi 19, Golanski 36, Toja 88 / Lugano 28, Kazim Kazim 45A2, Emre 82, Gokhan 90A1
Arbitri: Douglas McDonald - William Conquer, Graham Chambers - Alan Muir, Steve Conroy (to�i din Sco�ia)
Stadion: Steaua; Spectatori: 8.000
Cum s-a marcat golul:
0-1, min. 59: Roberto Carlos a pasat in centrul careului pentru Kazim Kazim, care a inscris simplu, cu latul, din 8 metri, f�r� s� fie talonat de vreun juc�tor al Stelei.
Oaspe�ii au avut trei ocazii mari in prima repriz�, ins� de fiecare dat� portarul Zapata a reu�it s� i�i salveze echipa. Mai intai in minutul 27, atunci cand a salvat de dou� ori in fa�a atacan�ilor adver�i, apoi in minutul 31, cand a respins �utul puternic al lui Topuz �i in minutul 33, cand a parat �utul lui Kazim.
In minutul 57, Kapetanos a r�mas singur cu Volkan, dar goalkeeper-ul turc a respins balonul in corner.
Cele dou� forma�ii s-au mai intalnit in primul tur al Cupei UEFA, sezonul 1997-1998, cand ro�-alba�trii s-au calificat cu scorul general de 2-1, dup� 0-0 la Bucure�ti �i 2-1 la Istanbul. Atunci, antrenorul Stelei era tot Mihai Stoichi��.
Forma�ia turc� a fost incurajat� de aproximativ 1.500 de fani, dintre care 200 au urm�rit partida de la tribuna I. In minutul 10, suporterii din peluz� au aprins peste 20 de tor�e, moment in care fanii Stelei au inceput s�-l injure pe Gigi Becali �i pe restul oamenilor din conducerea Stelei. De asemenea, turcii au mai aprins tor�e �i dup� deschiderea scorului.
In momentul in care galeria de la peluza nord �i fanii de la tribuna a II-a au inceput s� scandezele impotriva patronului Gigi Becali, mai mul�i oameni de ordine au fost trimi�i printre fani pentru a-i potoli, ace�tia r�manand in sectoarele respective pan� la finalul jocului. Becali a fost injurat pe tot parcursul meciului de spectatorii prezen�i la meci.
Inaintea partidei, mai mul�i suporteri ai Stelei nu au fost l�sa�i s� intre pe stadion deoarece nu au avut buletinele de identatite la ei sau pentru faptul c� numele de pe buletin nu corespundea cu cel de pe bilet. De altfel, nici mijloca�ul Andrei Ionescu nu a fost l�sat s� intre pe stadion deoarece nu a putut prezenta actul de identitate. Conducerea grup�rii din Ghencea a decis ca fanii s� nu-�i mai poat� cump�ra bilete decat dac� prezint� buletinul, pe care trebuie s� il aib� asupra lor �i in timpul meciurilor.
Brazilianul Fabio Bilica, integralist pentru Fenerbahce in acest meci, a evoluat in urm� cu un an pentru Universitatea Cluj. El a comis penalty-ul in partida cu CFR Cluj, din ultima etap� a sezonului 2008-2009, in urma c�ruia forma�ia din Gruia �i-a asigurat titlul de campioan�, fiind acuzat mai apoi c� a f�cut totul inten�ionat.
In cel�lalt meci din Grupa H, �erif Tiraspol a ca�tigat pe teren propriu, scor 2-0, meciul cu Twente Enschede, astfel c� Steaua a coborat pe ultima pozi�ie in clasament, cu doar dou� puncte, f�r� s� marcheze ins� vreun gol. Pe prima pozi�ie se afl� Fenerbahce, cu �ase puncte, urmat� de �erif Tiraspol �i Twente, cu cate patru puncte.
 Afisari: 430  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail