Nr. 4252 de sambata, 7 iunie 2008
Debut de Campionat European
Grupa A: Elvetia - Cehia 0-1 si Portugalia - Turcia 2-0
-- In ciuda rezultatului, Elvetia s-a aratat o echipa capabila sa produca surprize la Campionatul European 2008. O echipa organizata care a pus in repetate randuri in dificultate apararea ceha. Cehia nu a aratat fotbalul de calitate cu care eram obisnuiti, practicand un joc anost. In schimb, cehii a reusit inchida tabela in minutul 71 prin atacantului lui Banik Ostrava, Vaclav Sverkos, invingand la un "scor italian" de 1-0.Celalalt meci al serii a pus fata in fata selectionatele Turciei si Portugaliei. Mult mai animat, jocul Potugaliei a fost unul de mare echipa care inca de la primul fluier, cand lusitanii au luat cu asalt poarta lui Volkan Demirel. "Otomanii" s-au aparat constiinciosi dar nu au putut rezista atacurilor lui Cristiano Ronaldo si compania, pierzand in cele din urma cu 2-0. Golurile portughezilor au fost marcate de Pepe in minutul 61 si Raul Meireles in 93. Asadar, Portugalia se instaleaza in fruntea grupei A, urmata de Cehia si apoi pe rand de Elvetia si Turcia.
 8 iunie, 12:49
Jan Koller, atacantul Cehiei intre doi fundasi elvetieni
Echipa de fotbal a Cehiei a invins Elvetia cu scorul de 1-0 (0-0), sambata, la Basel, in meciul de deschidere al turneului final EURO 2008, competitie care este gazduita de Austria si Elvetia, in perioada 7-29 iunie, transmite Rompres.
Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Vaclav Sverkos (71). Partida a aratat un nivel modest inca din primele sale minute. Prima faza periculoasa a apartinut gazdelor, prin Frei, al carui sut de la distanta a trecut pe langa poarta lui Cech (4). A urmat o perioada din care nu s-a putut remarca decat faptul ca elvetienii sunt mai dornici sa faca un rezultat bun. Singurul moment din prima repriza in care Benaglio, portarul gazdelor, a fost pus in oarece dificultate a fost in minutul 14, cand sutul-centrare al lui Jarolim a fost deviat periculos de Magnin. Elvetia a presat mai mult si a mai avut cateva oportunitati bune de a deschide scorul. Cech a prins sutul de la distanta al lui Behrami (16). Inler a tras si el la capatul unei actiuni, dar Cech a fost la post (19). Frei s-a gasit fata in fata cu Cech (21), dar a fost blocat, dupa o degajare a lui Benaglio. Tot Frei a fost in prim plan, de la 30 de metri (36), dar portarul ceh a respins. In finalul primei reprize, Frei s-a accidentat serios la genunchiul stang, dupa un duel cu Grygera, a parasit terenul in lacrimi si risca sa rateze restul competitiei. La reluare, fara capitanul Frei, dar impulsionati de un public foarte fierbinte, elvetienii continua ofensiva si au doua faze la poarta cehilor in primele cinci minute. Mai intai, Magnin trage fara preluare (49), dar Cech retine, iar apoi Hakan Yakin (50) trimite peste poarta din lovitura libera de la 26 metri.
Alexander Frei, atacantul Elvetiei
Cehii ies si ei tot mai mult la atac, iar Sionko rateaza reluarea din cativa metri, la centrarea lui Jankulovski (60). Barnetta replica imediat (62), cu un voleu care trece peste, ca si lovitura libera a lui Jankulosvki (65). Elvetia are o sansa mare in minutul 66, Hakan Yakin trimite spre poarta, iar Barnetta nu reuseste devierea care l-ar fi invins Cech.
Primul gol de la EURO 2008 este marcat de cehul Sverkos, inspirat introdus de Bruckner in locul lui Koller. La o faza confuza, cu mingi aruncate de ambele echipe, un balon ajunge la Sverkos, care evita pasul la ofsaid al gazdelor si marcheaza pe langa Benaglio, probabil la prima sa atingere a mingii: 0-1 (71).
Elvetia a avut o dubla ocazie in minutul 80, cand Barnetta a tras de la marginea careului, Cech a respins, iar Vonlanthen a reluat in bara. Inainte de aceste ratari, gazdele au acuzat un hent la Ujfalusi in careu, dar Rosetti a lasat jocul sa continue.
Gazdele au incercat in continuare sa restabileasca egalitatea, dar nu au reusit acest lucru, lovindu-se de apararea buna a cehilor. Cehia a obtinut o victorie nemeritata, dupa un joc pragmatic, in care nu a aratat mare lucru, dar a transformat in gol singura sa ocazie de gol.
"Otomanii" s-au predat in fata lusitanilor
Pepe si Cristiano Ronaldo, dupa marcarea primului gol
Selectionata de fotbal a Portugaliei a invins formatia Turciei cu scorul de 2-0 (0-0), sambata seara, la Geneva, in Grupa A de la EURO 2008, competitie programata in perioada 7-29 iunie, in Austria si Elvetia.
Lusitanii s-au impus prin golurile marcate de Pepe (61) si Raul Meireles (90'3) si conduce in clasament.
Partida a avut un prim sfert mai temperat, dar treptat lusitanii au preluat controlul si au aparut ocaziile mari la poarta lui Volkan. Portugalia a reusit sa marcheze, in minutul 17, prin Pepe, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Simao (21) a ezitat in careul Turciei si a fost blocat in cele din urma. Acelasi Simao (29) a trimis putin peste poarta din lovitura libera de la 28 de metri, iar peste un minut Ronaldo a incheiat cu un sut dezamagitor o frumoasa actiune personala. Cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut lui Cristiano Ronaldo, care a tras din lovitura libera de pe partea stanga a atacului portughez, dar Volkan a reusit sa devieze mingea in bara, cu varful degetelor (38). Turcii au raspuns imediat cu un sut al lui Hamit Altintop (38), dar pe langa poarta. Lusitanii au avut numeroase cornere la poarta lui Volkan, neconcretizate, iar in minutul 41, Moutinho, gasit in marginea careului advers a trimis o minge cu bolta, peste buturile turcilor. Prima parte s-a incheiat cu un sut de la distanta al lui Mevlut, in bratele lui Ricardo (45'1). Turcii incep mai bine partea secunda, dar Portugalia este cea care rateaza din nou deschiderea scorului: Simao e faultat dur de Gokhan Zan la marginea careului, se lasa avantaj, iar Nuno Gomes a sutat in bara (50).
Hamit Altintop in lupta cu Deco
Ronaldo are o actiune pe partea stanga, dar sutul sau este prins de Volkan (56). Dupa suturi peste poarta ale lui Moutinho (59) si Sabri (60), portughezii reusesc deschiderea scorului prin fundasul Pepe. Jucatorul lui Real Madrid a pornit in atac, a reusit un superb un-doi cu Nuno Gomes, iar apoi l-a invins pe Volkan: 1-0 (61).
Lusitanii au fost aproape sa isi mareasca avantajul prin Nuno Gomes, a carui lovitura de cap a intalnit bara transversala, la centrarea lui Ronaldo (65). A fost a treia bara a echipei pregatite de Scolari.
Portugalia a scazut ritmul si a permis turcilor sa urce mai mult in atac. Echipa lui Terim nu a reusit sa isi creeze sanse clare de gol, cea mai importanta fiind lovitura de cap a lui Emre Asik (82), mult pe langa poarta lui Ricardo. Tuncay lufteaza in careu din pozitie buna si astfel se consuma ultima sansa a turcilor (90).
Formatia pregatita de Luiz Felipe Scolari a marcat in prelungiri al doilea gol, prin Raul Meireles, la capatul unei faze de toata frumusetea, lucrata de Ronaldo si Moutinho: 2-0 (90'3).
Lusitanii au obtinut o victorie meritata, la scor minim, dupa un meci in care au trimis de trei ori mingea in bara. Acest succes ii aduce in postura de favoriti pentru calificarea in sferturi, alaturi de cehi.
In urmatoarele meciuri din Grupa A, pe 11 iunie, Cehia intalneste Portugalia (Geneva, 19,00, ora Romaniei), iar Elvetia are ca adversara Turcia (Basel, 21,45).
Portugalia - Turcia 2-0 (0-0)
Alte articole
  Emotii pentru Anglia, Franta si Italia    (Sport, 2007-11-17)
  Olanda-Romania, un meci "pe viata si calificare" in "grupa mortii"    (2008-06-17 15:16)
  ULTIMA ORA: FRF sustine ca stirea despre componenta echipei nationale a aparut pe site din greseala    (2008-06-09 14:49)
  Primele incidente intre suporteri la Euro 2008    (2008-06-07 10:49)
  Castiguri colosale pentru tarile gazda la EURO 2008: 320 de milioane de euro pentru Austria si 344 de milioane pentru Elvetia    (2008-06-05 12:00)