Nr. 4112 de sambata, 15 decembrie 2007
Nationala de handal feminin a ratat bronzul la Campionatul Mondial din Franta
Romania a pierdut finala mica in fata Germaniei
-- ULTIMA ORA: Romania a pierdut, la un singur gol diferenta, partida cu Germania, scor 36-35 (11-18, 32-32), dupa prelungiri.
 16 decembrie, 16:17
Dupa ce a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial de Handbal, dupa infrangerea in fata Rusiei, duminica de la ora 15.00, nationala feminina de handbal a Romaniei lupta pentru medalia de bronz, la care aspira si adversara sa din finala mica, echipa Germaniei. Astfel, fetele antrenate de Gheorghe Tadici spera sa-si spele onoarea dupa infrangerea de sambata, in fata Rusiei, cu scorul de 30-20. Atat tehnicianul Tadici, cat si capitanul echipei, Steluta Luca, au declarat ca infrangerea in fata Rusiei, campioana mondiala en-titre, a fost cauzata, in primul rand, de oboseala acumulata in partida cu Franta, din sferturi, castigata la finalul a 80 de minute epuizante. Partida Romania-Germania va fi transmisa, in direct, de TVR 1. Rusia si Norvegia isi vor disputa titlul mondial, intr-un meci programat la 17.30.
Selectionata de handbal feminin a Romaniei va juca impotriva Germaniei, duminica, incepand cu orele 15.00, in direct la postul public de televiziune, in cadul finalei mici a Campionatului Mondial din Franta. In a doua semifinala, disputata sambata, Norvegia a trecut, fara mari probleme, de Germania, castigand cu scorul de 33 - 30. Astfel, Rusia si Norvegia isi vor disputa titlul mondial.
Romania n-a avut nici o sansa in semifinala de la Mondialele de la Paris, in jocul impotriva valoroasei formatii a Rusiei. Tricolorele au marcat primul gol impotriva campioanei mondiale abia in minutul 8, printr-o aruncare de la 7 metri, transformata de Cristina Neagu. Au terminat prima repriza la o distanta de nu mai putin de noua goluri, scor 8-17, diferenta pe care , din pacate, nu au mai putut sa o reduca pana la finalul minutelor de joc. Jocul slab a continuat si in partea secunda a meciului de la Paris-Bercy, in care rusoaicele s-au desprins la un moment dat chiar la 11 goluri si au invins in final cu un categoric 30-20.
Steluta Luca: Am simtit inca de la incalzire ca nu suntem montate pentru a castiga
Antrenorul principal al formatiei noastre, Gheorghe Tadici, a precizat ca scorul inregistrat de tabela reflecta intr-un fel diferenta dintre handbalul rusesc si cel romanesc. "Toate eforturile noastre de recuperare dupa meciul epuizant cu Franta n-au avut nici o finalitate. Fetele au parut obosite fizic si psihic. Tactic am jucat slab. Am dorit cu totii sa castigam, dar asta e poate diferenta dintre handbalul din Rusia si cel romanesc. Sper sa se remonteze fetele, sa aiba orgoliu in jocul de duminica si, daca am pierdut titlul de vicecampioane, macar sa luam bronzul", a opinat Tadici.
"Am simtit inca de la incalzire ca nu suntem montate pentru a castiga acest joc. Apararea noastra a fost vraiste. Daca stiam sa nu irosim atatea mingi, poate alta ar fi fost situatia. E o infrangere rusinoasa, dar trebuie sa ne ridicam moralul, pentru ca duminica avem o sansa la medalie. Am pierdut un meci, cred ca din cauza oboselii, dar trebuie sa trecem cat mai repede peste esec si sa ne ridicam moralul. O sa merg in vestiar si o sa strang echipa, le voi spune sa ridicam capul. Maine va fi un cu totul alt meci", a declarat Steluta Luca.
Jucatoarea Aurelia Bradeanu a fost de parere ca romancele vor da totul duminica pentru a se intoarce in tara cu medalia de bronz: "Dupa un meci foarte greu cu Franta, n-am avut timp suficient de refacere, si asta s-a vazut. Forta noastra nu a mai fost aceeasi. Ar fi pacat sa nu castigam macar medalia de bronz, trebuie sa varsam ultimele picaturi de energie care ne-au mai ramas pentru a castiga".
ZIUA ONLINE
Alte articole
  Cosmar la Paris    (Sport, 2007-12-17)
  Obligate sa castige cu Germania    (Sport, 2007-12-11)
  Adversari incomozi in cupele europene    (Sport, 2007-11-28)
  Esec tricolor la Cupa Mondiala    (Sport, 2007-10-20)
  De la egal la egal cu Germania    (Sport, 2007-09-28)
  Romania a pierdut cu Germania, scor 25-35, si s-a clasat pe locul 8 la Campioantul Mondial    (2009-12-17 14:31)
  Vezi cu cine se bate nationala de handbal a Romaniei pentru calificarea in semifinalele Campionatului Mondial    (2009-12-10 19:36)
  Romania, eliminatã de la Campionatul Mondial    (2009-01-22 20:18)
  Romania invinsa de Norvegia la handbal    (2008-08-16 10:41)
  Romania invinge categoric China la handbal    (2008-08-11 16:31)
 Afisari: 391  |  Tiparire pagina  |  Tiparire articol (optimizat)  |  Trimitere pe e-mail