Parola:
Utilizator nou »      Parola uitata »
Memoreaza datele de autentificare?

Steaua pierde la diferenta de un gol calificarea in Liga Campionilor

Dezamagire si tristete mare in Ghencea la meciul dintre Steaua Bucuresti si Galatasaray Istanbul. Desi pornea ca mare favorita dupa rezultaul de egalitate (2-2) de la Istanbul, pentru accesul in grupele UEFA Champions League, Steaua pierde meciul retur de la Bucuresti in fata campioanei Turciei cu 1-0, printr-un autogol marcat de Banel Nicolita, in minutul 139.

Meciul a inceput sub nota de dominare a echipei din Ghencea care a avut trei mari ocazii de gol in primele 15 minute ale partidei. Incet, Galatasaray a echilibrat partida rezultand un joc deosebit de spectaculos cu multe ocazii la ambele porti. Cel mai aproape de gol fiind portarul Stelei, Zapata, care a lovit bara portii turce din doar sase metri. Dupa pauza, jocul s-a inchis iar cele doua echipe au preferat sa nu mai riste, Steaua practicand un joc de asteptare si de distrugere a atacurilor echipei Galatasaray. Acest lucru avea sa coste echipa lui Marius Lacatus calificarea. In ultimul minut al partidei, la o lovitura de corner in favoarea echipei turce, fundasul stelist din Faurei, Banel Nicolita vrand sa degajeze mingea in afara terenului de joc cu capul, a reusit unica performanta sa il invinga pe propriul portar Zapata.