Parola:
Utilizator nou »      Parola uitata »
Memoreaza datele de autentificare?

Fernando Alonso a castigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei

Pilotul spaniol al echipei Renault, Fernando Alonso, a castigat, duminica, Marele Premiu al Japoniei, a 16-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, reusind astfel a doua victorie consecutiva din acest an, relateaza NewsIn

Pe podium, alaturi de Alonso au mai urcat polonezul Robert Kubica (BMW-Sauber), locul 2, si finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), locul 3. Cei doi candidati principali la titlul mondial, brazilianul Felipe Massa (Ferrari) si britanicul Lewis Hamilton (McLaren), s-au acrosat in turul al doilea. Massa a terminat cursa pe locul 8 si ar fi obtinut un singur punct, dar francezul Sebastian Bourdais (Toro Rosso), clasat initial pe locul 6, a fost penalizat cu 25 de secunde, dupa ce l-a acrosat chiar pe Massa. In urma penalizarii, francezul a cazut pe locul 10, in timp ce brazilianul a urcat pe locul 7. Hamilton, ocupantul primului loc in clasamentul general al pilotilor, nu s-a clasat in zona punctelor, incheind pe locul 12.

In clasamentul mondial al pilotilor conduce in continuare Hamilton (84 puncte), iar in spatele lui se claseaza Massa (79 puncte), Kubica (72 puncte), Raikkonen (63 puncte), Heidfeld (56 puncte), Kovalainen (51 puncte), Alonso (48 puncte) si Trulli (30 puncte) .