Parola:
Utilizator nou »      Parola uitata »
Memoreaza datele de autentificare?

Doua goluri pentru Mutu

Atacantul roman de la Fiorentina a inscris in aceasta dupa amiaza de doua ori in poarta Parmei, aducand victoria echipei sale, Fiorentina.

Adrian Mutu a inceput in forta noul an in Serie A, marcand in aceasta dupa amiaza, in etapa a 18-a doua goluri pentru Fiorentina, care s-a impus cu 2-1 la Parma. "Briliantul" a fost titular pentru echipa "viola" si a egalat la unu in minutul 43 cu o lovitura de cap, mingea intrand in poarta dupa ce a fost deviata si de un fundas advers. Iritat de huiduielile publicului, din startul intalnirii, dupa ce a fost un erou la Parma acum patru ani, Mutu le-a facut semne suporterilor parmegiani sa taca dupa marcarea golului. Tot atacantul roman a fost si cel care a inchis tabela, in minutul 85, transformand cu siguranta un penalty. Jucatorul roman a acuzat o lovitura primita si a fost schimbat in minutul 91 de Kuzmanovic. In urma acestei performante, Mutu a ajuns la cota 12 in Serie A, ramanand pe locul trei, in spatele lui Ibrahimovic si Totti, in timp ce Fiorentina se afla pe locul cinci, la doar un punct in spatele lui Udinese. Intr-un alt meci din aceasta dupa amiaza, s-au aflat fata in fata alti doi internationali romani: Paul Codrea (Siena) si Cristi Chivu (Inter Milano), echipa ultimului castigand cu 3-2. Codrea a inceput titular, dar a avut o evolutie modesta, provocand un penalty din care Inter a deschis scorul si avand apoi o interventie intarziata la Cambiasso, faza din care oaspetii au inscris golul doi. Codrea a fost schimbat in minutul 75. De partea cealalta, Chivu a jucat toate minutele in linia de mijloc a echipei sale, a centrat pentru golul trei, marcat de Ibrahimovic, si a primit un cartonas galben in minutul 82.