Nr. 4672 de joi, 22 octombrie 2009
Jos palaria!
-- Dan Petrescu si-a demonstrat inca o data clasa, acum ca antrenor, in Marea Britanie
"Bursucul" si baietii sai au facut senzatie marti seara la Glasgow, castigand de o maniera entuziasmanta si fara dubii pe legendarul stadion al lui Rangers cu acelasi scor cu care se impunea si superechipa
FC Sevilla acum trei sapta�mani. Dorinta imensa a "Bursucului" de a se impu�ne in Insula, acolo unde a avut o respectabila cariera de fotbalist, s-a transmis asa cum trebuie si jucato�rilor, care au avut o forta incredibila de a intoarce un meci care a inceput cum nu se poate mai prost.
Principalul merit al lui Petrescu este acela ca a avut puterea sa-si recunoasca greseala facuta in alcatuirea echipei de start, incepand cu cinci fundasi, chiar daca Maftei a jucat undeva in fata "centralilor". Eroarea a fost corectata inca din minutul 18, ceea ce reprezinta un gest extrem de rar in fotbalul de la acest nivel, iar Unirea a trecut la clasicul 4-4-2. Un alt moment cheie al meciului a avut loc in minutul 38: campioana Romaniei abia egalase, la capatul unei actiuni superbe, iar gazdele au primit un penalty pentru un hent in careu al lui Fernandes. Tudor, rezerva de 35 de ani a Unirii, debutant in Liga Campionilor, a parat sutul lui Davis, iar dupa pauza pe teren nu a mai existat decat o singura echipa, cea romaneasca. Si la 2-1, si la 3-1, si la 4-1,
Petrescu a cerut permanent elevilor sai sa ramana cat mai departe de propria poarta, sa combine calm si sa atace buturile adverse, ceea ce, in mod nu foarte obisnuit la noi, s-a si intamplat. Curajul de a trage de opt ori spre buturile scotiene le-a fost rasplatit ialomitenilor pe deplin, pentru ca autogolurile gazdelor au venit ca urmare a unei presiuni pe care putine echipe romanesti o pun pe adversar la un meci in deplasare. Eroul serii, Petrescu, a refuzat sa faca nunta dupa aceasta victorie mare, cerand "capul jos si la munca!". "M-a luat prin surprindere faptul ca am primit gol in minutul doi. Mi-a dat toate planurile peste cap si am fost nevoit sa actionez. Chiar daca am batut cu 4-1, eu spun ca nu am fost in forma maxima, dar ne-a iesit absolut orice! Parca toate mingile pe care le aruncam la ei in careu intrau in poarta. Am avut mult noroc, recunosc asta, in special la penalty-ul aparat de Tudor. Daca scotienii marcau, ne-ar fi fost greu sa mai revenim", a declarat Petrescu.
Bogdan GHEORGHE, bogdan gheorghe@ziua.ro
Alte articole
  Unirea Urziceni fara sefi    (Sport, 2009-10-31)
  Stelea s-a certat cu Petrescu!    (Sport, 2008-01-31)
  Dan Petrescu acuza arbitrajul!    (Sport, 2007-11-06)
  Dan Petrescu aproape de a parasi Unirea Urziceni! Presa poloneza anunta ca ''Bursucul'' este in pole-position pentru a prelua nationala Poloniei    (2009-10-19 11:59)
  Arlauskis: Putem castiga iar titlul, dar cateodata cred ca toata lumea e impotriva noastra    (2009-10-09 14:11)
  Presa din Spania: "Soldateii lui Petrescu nu misca un deget fara acceptul generalului"    (2009-09-17 13:01)
  Dan Petrescu le-a interzis jucatorilor de la Unirea Urziceni sa schimbe tricourile cu adversarii    (2009-09-15 12:06)
  Dan Petrescu: "Mai bine se juca supercupa la Chisinau, ca sunt multi romani acolo"    (2009-07-25 16:17)