Clasament
CURTEA DE ARGES - POLITEHNICA IASI
0-2 (0-2)
Milea 34, Miclea 44p
Argesenii nu se dezmint: au pierdut si al patrulea meci de pe teren propriu in acest sezon! Ba, mai mult, s-a repetat si faza de la meciul precedent cu FC Brasov, eliminare si penalty la aceeasi faza, de data aceasta Frasineanu vazand "rosu" pentru lovire. Antrenorul lui International a acuzat arbitrajul lui Georgian Ionescu: "Iar am fost furati!".
ASTRA PLOIESTI - UNIREA ALBA IULIA 4-2 (2-1)
L. Ganea 18, 66, Djokic 26, 78 / Fl. Dan 34,
Gh. Grozav 82
Prahovenii sunt de neoprit de la venirea lui Nicolo Napoli: sapte puncte in trei etape. Cu Unirea, sarbul Djokic, venit de cateva zile, a reusit o "dubla", dar nu l-a impresionat pe patronul Ioan Niculae. "Djokic nici nu stie sa stea in ghete!", a spus Niculae despre sarb.
* partide disputate vineri
OTELUL GALATI - GAZ METAN MEDIAS 0-1 (0-0)
Bud 83
Dorinel Munteanu a fost contestat dur de fanii galateni, care i-au cerut demisia. "Nu plec decat atunci cand presedintele Marius Stan imi va cere acest lucru", a replicat Dorinel. Otelul a adunat doar un punct din patru meciuri acasa, obiectivul echipei fiind calificarea in cupele europene. In schimb, Mediasul este la al doilea succes in deplasare.
CEAHLAUL PIATRA NEAMT - GLORIA BISTRITA 2-1 (0-1)
Forminte 61, Badescu 65p / Sanmartean 37
Meci care a amintit de "epoca de aur" a celor doua echipe. Bistrita a condus la pauza, iar Ceahlaul a revenit in doar cinci minute din partea a doua. Jean Padureanu l-a gasit vinovat pe "centralul" S. Coltescu. Altfel, Florin Halagian a fost numit director tehnic la Gloria.
UNIV. CRAIOVA - RAPID BUCURESTI 3-4 (2-2)
M. Costea 41, D. Stoica 45 / Ad. Iordache 11, Buga 15, C. Lazar 49, Helder 66
Partida spectaculoasa in Banie, cu Craiova aflata mereu in urmarirea Rapidului. Oltenii au revenit de la 0-2 la 2-2 si pareau capabili sa-o faca si de la 2-4, insa n-au mai avut timp decat de un singur gol, de 3-4. Vedeta Craiovei, Florin Costea, a intrat in conflict cu fanii, cu care s-a injurat reciproc la finalul meciului.
* partide disputate sambata
STEAUA BUCURESTI - PANDURII TG. JIU
1-0 (0-0)
Kapetanos 60
Cu tribunele goale, Steaua n-a jucat mai nimic la debutul lui Stoichita, dar a fost salvata tot de Kapetanos, care a marcat din centrarea "renegatului" Szekely. Gorjenii au ratat apoi o mare ocazie prin Martinovic, iar Toja a fost eliminat in minutul 72.
CFR 1907 CLUJ - FC BRASOV 2-1 (2-1)
Dubarbier 24 (foto dreapta), Cadu 30 / Alcantara 29a
Spectacol si in Gruia, cu o prima repriza cu trei goluri si alte cinci-sase ocazii foarte mari. Brasovul s-a tinut bine pe terenul CFR-ului si ar fi putut egala in repriza a doua prin Zaharia, blocat de Nuno Claro.
* partide disputate duminica
** partidele DINAMO - UNIREA URZICENI si FC VASLUI - FC TIMISOARA au fost programate aseara, dupa inchiderea acestei editii
Etapa viitoare (26 septembrie):
Rapid - International Curtea de Arges, Unirea Alba Iulia - FC Vaslui, FC Timisoara - Univ. Craiova, Unirea Urziceni - Astra Ploiesti, Politehnica Iasi - Ceahlaul, FC Brasov - Steaua, Gloria Bistrita - CFR Cluj, Pandurii Tg. Jiu - Otelul Galati, Gaz Metan Medias - Dinamo (zilele, orele de start si televizarile nu au fost inca stabilite).