Nr. 4645 de luni, 21 septembrie 2009
Retrogradati la tenis
-- Romania a cazut din Grupa Mondiala a Cupei Davis dupa 2-3 in Suedia
Echipa de Cupa Davis a Romaniei nu a reusit mentinerea in elita tenisului mondial, retrogradand pentru prima data in ultimii sapte ani din Grupa Mondiala in Grupa 1 Euro-Africana, dupa ce a pierdut la Helsingborg barajul cu Suedia, scor 2-3. Ambele victorii ale romanilor, realizate de Hanescu si de Copil (in primul si, respectiv, in ultimul meci), au fost realizate la Vinciguerra, care a abandonat de fiecare data! In schimb, Robin Soderling (nr. 11 ATP), vedeta sudezilor, si-a facut treaba, castigand doua meciuri la simplu si pe cel de dublu.
Suedia conducea, dupa primele doua zile, cu 2-1. Vineri, Hanescu trecuse de Vinciguerra, iar Crivoi pierduse fara drept de apel in fata lui Soderling. Sambata, la dublu, Andrei Pavel, capitanul-nejucator al Romaniei, a facut prima mutare, schim-bandu-l pe Copil cu Hanescu, pentru un cuplu cu Tecau, dar Mats Wilander, omologul sau de pe banca Sue�diei, a raspuns prin titularizarea lui Soderling langa Lindstedt si lasarea pe dinafara a lui Aspelin. Dupa un prim set castigat lejer de Soder�ling/Lindstedt, romanii au revenit, dar au pierdut urmatoarele seturi in tie-break. "Am avut 5-2 in setul al doilea, acela a fost momentul-cheie al meciului. N-am stiut sa profitam, am facut cateva greseli si setul s-a dus", a declarat Pavel.
Ieri, ultimele sperante ale noastre se legau de Hanescu, in ciuda misiunii dificile pe care acesta o avea in fata lui Soderling, finalist la Rolland Garros. Hanescu a rezistat doar in primul set, pe care l-a pierdut greu, si a facut figuratie in ultimele doua, in care n-a reusit decat un joc! In primul set, ambii jucatori au mers cap la cap pana aproape de tie-break, Soderling reusind break-ul in chiar game-ul al 12-lea. In ultimul meci, care s-a jucat dupa sistemul doua seturi din trei, Pavel l-a trimis pe teren pe Copil, care a pierdut primul set in fata lui Vinciguerra, dar a castigat meciul pentru ca suedezul a abandonat din nou, la fel ca in prima zi, la meciul cu Hanescu.
Astfel, dupa opt prezente in primul tur al Grupei Mondiale si sapte intalniri de baraj castigate, Romania retrogra�deaza in Grupa 1 Euro-Africana, unde ultima data a intalnit Austria, la Constanta, pe 7 aprilie 2002, Pavel fiind la vremea respec�tiva artizanul unei victorii categorice, scor 5-0.
SUEDIA - ROMANIA 3-2 * Vineri
0-1: A. Vinciguerra - V. Hanescu 6-7 (5), 6-7 (10), abandon Vinciguerra
1-1: R. Soderling - V. Crivoi 6-2, 6-1, 7-5
* Sambata
2-1: R. Lindstedt / R. Soderling - V. Hanescu, H. Tecau 6-1, 7-6 (7), 7-6 (5)
  Clasament
 Batalia pentru Insula Serpilor (2890 afisari)
 Vedere din avionul prezidential (2190 afisari)
 Cozmanca a plecat de acasa (1720 afisari)
 Italia loc de pierzanie (1634 afisari)
 Victorie araba antiisraeliana la ONU (1125 afisari)
 A dansat cu un san pe afara, in timpul unei emisiuni tv (VIDEO) (3167 afisari)
 Statuia ostasului sovietic "eliberator" nu are ce sa caute la Bucuresti (2538 afisari)
 UPDATE 11:15 Trenul deraiat in Dolj - atentat terorist pus la cale de un angajat schizofrenic (2257 afisari)
 Anna Friel, goala-goluta in piesa "Breakfast at Tiffany's"! (FOTO) (2203 afisari)
 Snopit in bataie pentru ca isi aprinde o tigara (ATENTIE! IMAGINI VIOLENTE) (1953 afisari)
ISSN 1583-8021, © 1998-2009 ziua "ziua srl", toate drepturile rezervate. Procesare 0.00905 sec.