Nr. 4595 de vineri, 24 iulie 2009
Poloistii au cucerit Roma
-- Romania a dat lovitura in grupa D a celei de-a XIII-a editii a Mondialelor de natatie, reusind miercuri seara sa se impuna in fata incomodei nationale a Italiei, cu 6-5, succes care-i netezeste drumul spre fazele superioare.
"Azi, cucerim Roma!", transmitea echipei inaintea meciului cu Italia mama internationalului Tiberiu Negrean, prezenta in tribunele Foro Italico alaturi de cativa apropiati ai poloului autohton. La ora partidei, vacarmul realizat de cei peste 5000 de italieni era acoperit cateva secunde de strigatul fundasului Andrei Busila: "E meciul nostru!". Si asa a fost sa fie, Romania castigand dupa 32 de minute de joc efectiv, cu 6-5 (1-2, 2-1, 1-2, 2-0), gratie reusitelor parafate de Diaconu (2), A. Matei, Negrean, Kadar si E. Andrei, ultimul asigurand victoria cu un eurogol reusit in ultimul minut. N-a contat ca Ciric si Brgulijan au arbitrat ca niste "cizme", eliminand si trei jucatori (Radu, Ghiban si Busila) din nationala noastra. N-a contat ca italienii jucau acasa si ca au avut mai multe superioritati. Cum n-a contat nici ca Italia a condus pana in ultimele minute. Pana la urma, Romania a scufundat Italia bazandu-se din nou pe forma deosebita a portarului Stoenescu (foto), un adevarat inger pazitor in momentele dificile (14 interventii, dintre care sase in inferioritate). Astfel, cu cate doua victorii la activ, SUA si Romania ocupa primele doua pozitii in grupa D si isi vor disputa astazi, de la ora 13.30, calificarea directa in sferturile de finala ale CM 2009. Conform FINA, castigatoarele celor patru grupe vor accede direct in sferturi, iar ocupantele locurilor 2 si 3 vor juca in crucis in barajul pentru "sferturi".
Tiberiu RIST, Roma
  Bomba Steaua    3 comentarii
  Cristian Tanase spre Ghencea
  Stiri pe scurt
 SRI si DNA pe urmele Carrefour-Auchan (3898 afisari)
 Lepadarea de prieteni (2739 afisari)
 A murit Jane a lui Tarzan (1411 afisari)
 Rusii deranjati pe Mazare (1381 afisari)
 Presedintele demasca strategia ministrului Educatiei impotriva Universitatii "Spiru Haret" (1313 afisari)
 Cea mai sexy prezentatoare din SUA, goală, intr-un filmuleț postat pe internet (VIDEO) (2396 afisari)
 Zeci de vedete topless au invadat plajele (FOTO) (2218 afisari)
 Kremlinul se foloseste de mascarici pentru a ataca NATO si aliatii sai (1761 afisari)
 Secretul copilului ucigas din Iasi (1348 afisari)
 Sondaj Gallup: Basescu stationeaza, Antonescu se detaseaza de Geoana (1276 afisari)
ISSN 1583-8021, © 1998-2009 ziua "ziua srl", toate drepturile rezervate. Procesare 0.00801 sec.