Nr. 4394 de joi, 20 noiembrie 2008
Torje, inger si demon
-- Nationala de tineret a Romaniei a remizat ieri cu Bulgaria, scor 1-1, la capatul unui meci dominat autoritar
Noua generatie a lui Emil Sandoi la Nationala U21 a sustinut, ieri, prima partida, una de verificare, in compania reprezentativei similare a Bulgariei, de care nu a reusit sa treaca, in ciuda numeroaselor ocazii. Meciul jucat ieri la Caracal a fost unul placut, cu multe faze de poarta, mai ales ale "tricolorilor mici", insa, la final, tabela arata un rezultat nevaforabil.
Ingerul si demonul nationalei de tineret a fost dinamovistul Gabriel Torje, numit capitan odata cu acest meci, pentru ca este cel mai vechi component al echipei lui Sandoi, el fiind jucator de baza si in campania precedenta. Acesta a centrat excelent pentru Gangioveanu, care a marcat nestingherit din careul mic, deschizand scorul inca din minutul trei. Cinci minute mai tarziu, Torje a fost eroul negativ la poarta cealalta, pentru ca s-a aflat pe traiectoria unei centrari in forta a unui adversar, iar balonul s-a dus in poarta lui Silviu Lung jr. Scorul de egalitate s-a mentinut pana la finalul partidei, in ciuda unui joc bun prestat de echipa lui Emil Sandoi, care si-a creat o multime de oportunitati la poarta lui Kirev. Rusescu in doua randuri, Torje tot de doua ori si Gangioveanu au semnat sansele ratate ale "tricolorilor mici" in prima parte. Dupa pauza, Sandoi a dat drumul schimbarilor, permitandu-le tuturor jucatorilor convocati sa joace mai mult sau mai putin in fata Bulgariei. Acelasi Rusescu a fost din nou periculos si in partea a doua, Alibec a avut si el o buna situatie, dar a calcat pe minge, iar faza zilei i-a apartinut lui Bicfalvi. Mijlocasul Stelei imprumutat la Buzau a recuperat un balon la 30 de metri, si-a ridiculizat un adversar cu un lob, apoi a sutat din vole in bara transversala. Pana la urma s-a terminat bine, pentru ca bulgarii au avut o ocazie foarte mare in minutul 90, prin Apostolov, care a sutat slab dintr-o pozitie excelenta. La final, Emil Sandoi s-a declarat multumit de noua generatie de jucatori care au venit la reprezentativa de tineret, afirmand ca la acest meci a urmarit, in primul rand, sa-i vada pe jucatori la lucru, si nu rezultatul. Nationala U21 va intra in jocuri oficiale abia in toamna anului viitor, in preliminariile pentru Euro 2011, urmand ca CE 2009, din vara, sa il urmareasca la televizor, dupa ce a ratat calificarea la ultimul meci.