Cauta:
  Detalii »
Sport
Ne batem cu unguroaicele pentru un loc pe podium
-- Reprezentativa feminina de handbal a Romaniei a pierdut ultimul meci din grupa A, fiind invinsa de Norvegia, cu 24-23, si va juca in sferturile de finala cu Ungaria, ocupan�ta locului 3 din grupa A.
Handbalistele noastre au inregistrat, ieri, primul esec la JO 2008, fiind obligate sa se incline in fata Norvegiei, scor 23-24 (11-12), intr-un final incandescent, in care antrenorul Gheorghe Tadici a vazut rosu si a fost trimis in tribune du�pa ce a protestat vehement la faptul ca arbitrii rusi n-au acordat 7 metri la ultima actiune a interului Carmen Amariei-Lungu (foto). Dupa un debut echilibrat, nordicele au speculat mai mult bresele din defensiva noastra, desi portarul Hutupan a facut minuni, reusind chiar si sa inscrie din poarta in poarta!
Dupa pauza, obligate la o cursa permanenta de urmarire, Romania a preluat conducerea cu cinci minute inainte de final, scor 22-21, dar a cedat initiativa pe ultimele faze si a pierdut prima pozitie in grupa A, spre disperarea antrenorului Tadici, aflat intr-un razboi permanent cu arbitrii rusi. In urma acestui rezultat, coroborat si cu Ungaria - Coreea de Sud, scor 22-33, s-au stabilit meciurile din sferturile de finala: Norvegia - Suedia, Romania - Ungaria, China - Coreea de Sud si Rusia - Ka�zahstan.