Nr. 4287 de vineri, 18 iulie 2008
Stiri pe scurt
Dubla pentru Dica
Nicolae Dica a debutat cu doua goluri marcate pentru echipa italiana Catania, la care s-a transferat acum doua saptamani. Echipa antrenata de Walter Zenga a sustinut miercuri seara doua meciuri amicale de cate 45 de minute, 5-0 cu ACD Viole si 8-0 cu Rappresentativa Regionale Umbria Carabinieri. Dica a jucat in a doua partida si a marcat golurile 7 si 8, in ultimele trei minute ale partidei. Ex-stelistul va putea fi vazut in tricoul Cataniei, cu numarul 10, pe 10 august, la Bucu�resti, cand Catania va intalni Progresul, in "Cotroceni", in meciul de prezentare al lotului "bancar" pentru noul sezon. (B.G.)
Sapunaru rezerva
Cristian Sapunaru a fost rezerva la primul sau meci pentru FC Porto, un amical castigat de lusitani cu 1-0 in fata lui PAOK Salonic. Sosit doar de doua zile in cantona�mentul din Germania, ex-rapidistul a fost trimis pe teren din minutul 46, ca fundas dreapta, avand o evolutie sigura. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Lucho Gonzalez, in minutul 3, din penalty, presa portugheza remarcand absenta internationalului Ricardo Quaresma. (B.G.)
Dopat in Turul Frantei
Rutierul italian Riccardo Ricco, invingator in doua etape din Turul Frantei, a fost depistat pozitiv cu EPO, iar echipa Saunier Duval a decis, ieri, sa paraseasca intrecerea dupa ce sportivul a fost retinut de jandarmi. Pierre Bordry, presedin�tele AFLD, a confirmat, ieri, informatia aparuta initial in presa franceza, precizand ca este cel de-al treilea ciclist din Turul Frantei depistat pozitiv. Conform site-ului l'equipe.fr, Ricco ar fi utilizat un derivat "intarziat" al EPO, de ultima generatie. (T.R.)
Victorie cu Ungaria
Aflata in plina campanie de pregatire a asaltului JO 2008, reprezentativa feminina de handbal a Romaniei a invins, mier�curi seara, la Cluj, selec�tionata similara a Unga�riei, cu scorul de 27-25 (13-13). Dupa ce au dis�putat trei amicale cu Nor�vegia, in care au inregis�trat o victorie (28-22), un egal (24-24) si o infran�gere (25-28), tricolorele pregatite de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au inceput modest confrun�tarea cu Ungaria, dar au fortat dupa pauza si au inregistrat un nou succes. (T.R.)