Nr. 4248 de marti, 3 iunie 2008
Grabite spre Euro 2008
-- Reprezentativa feminina de handbal a Romaniei a spulberat, duminica seara, la Reikjavik, modesta selectionata a Islandei, cu scorul de 37-23 (21-8), intr-un meci contand pentru mansa tur a barajului de calificare la turneul final al Europenelor din Macedonia, intreceri programate sa se dispute in perioada 2-14 decembrie 2008.
Absente de la ultima editie a Campionatului European din cauza esecului suferit in fata Serbiei, handbalistele tricolore pregatite de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au fortat nota serios in Islanda, fiind dornice sa-si asigure inca din tur biletele pentru Euro 2008. Avand in fata o selectionata modesta, care nu si-a trecut in palmares nici macar o prezenta la un turneu final, tricolorele noastre au avut de indeplinit o simpla formalitate la Reikjavik, diferenta de valoare evidenta fiind oglindita de scorul final.
Impunand un tempo extrem de ridicat inca din primul minut, Romania s-a distantat rapid pe tabela si a intrat la vestiare cu un avans consistent de 13 goluri. Repriza secunda a fost ceva mai echilibrata din punct de vedere al evolutiei scorului, relaxarea prematura si schimbarile din tabara noastra permitand gazdelor sa tina pasul cu elevele antrenorilor Tadici si Musi. Cu patru minute inainte de final, s-a petrecut si un moment amuzant, unul dintre fanii aflati in mijlocul micutei noastre galerii intrand pe teren cu steagul tricolor in mana in timp ce meciul era intrerupt, obligandu-l pe Tadici sa ceara time-out. Conform statisticii oficiale, principalele marcatoare ale echipei noastre au fost Olteanu (6 goluri), Meirosu (5), Manea si Elisei-Ardean (cate 4), in vreme ce de la gazde s-au remarcat Skuladottir si Stefansdottir ( cate 5). De mentionat ca din cauza cutremurului care a zguduit Islanda cu o zi inaintea sosirii tricolorelor (n.n. - 6,2 grade pe scara Richter), meciul de duminica n-a mai fost transmis deoarece echipamentele posturilor locale de televiziune au fost afectate. Returul va avea loc, in data de 7 iunie, de la ora 19, in Sala Sporturilor din Braila, Romania fiind ca si calificata la Euro 2008. Iata si rezultatele din celelate meciuri de baraj: Slovacia-Ucraina 27-28, Italia-Austria 27-29, Spania-Lituania 24-19, Polonia-Portugalia 37-28, Muntenegru-Croatia 40-35, Belarus-Slovenia 29-25, Suedia-Cehia 25-19, Turcia-Danemarca 25-24 si Olanda-Serbia 24-23.