Nr. 4235 de luni, 19 mai 2008
Chivu campion, Mutu in Liga
-- Sahtar Donetk a cucerit titlul dupa victoria de sambata, din ultima etapa a campionatului, scor 4-1 pe teren propriu cu Metalurg Donetk. Sahtar a mai castigat acum 10 zile si Cupa Ucrainei, dupa 2-0 in finala cu Dinamo Kiev. Sahtar a terminat campionatul pe primul loc, cu 74 de puncte, pe doi a venit Dinamo Kiev, cu 71 de puncte, iar pe trei s-a clasat Metalist Harkov, cu 63 de puncte. Dnepr Dneprpetrovsk, echipa la care este legitimat Ionut Mazilu, a terminat pe patru, cu 59 de puncte.
ITALIA, SERIE A, etapa a 38-a (ultima) Inter Milano, fara CRISTI CHIVU, accidentat, a castigat cu 2-0 pe terenul celor de la Parma si si-a asigurat titlul * Intr-un alt meci important, Fiorentina, la care ADI MUTU nu a evoluat, fiind suspendat, a invins cu 1-0 pe AC Torino pe terenul acesteia si a incheiat campionatul pe locul patru, care ii permite participarea in preliminariile Ligii Campionilor
UCRAINA, UPL, etapa a 30-a (ultima) * RAZVAN RAT a fost titular pentru Sahtar, echipa antrenata de MIRCEA LUCESCU (foto) in meciul cu Metalurg, dar i-a lasat locul, din minutul 49, lui Kravcenko. Lucescu, din sezonul 2004-2005 la Donetk, a mai castigat titlul cu Sahtar in 2005 si 2006 * Intr-un alt meci, Dinamo Kiev, cu TIBERIU GHIOANE integralist, a remizat in deplasare, scor 2-2 cu Metalist Harkov * IONUT MAZILU a fost titular pentru Dnepr, 0-0 acasa cu Karpati Lovov, fiind schimbat la pauza de Kornilenko.
GERMANIA, 1.Bundesliga, etapa a 34-a (ultima) * CLAUDIU NICULESCU a marcat un gol pentru MSV Duisburg, 2-4 in deplasare, sambata, cu Eintracht Frankfurt. Niculescu, titular, a inscris in minutul 59, pentru 1-3, a mai avut o bara si a fost schimbat in minutul 84 de Neumayr. Pentru Duisburg (locul 18 din 18), care a retrogradat, MIHAI TARARACHE a fost integralist; in schimb, IULIAN FILPESCU n-a fost inclus in lot * SERGIU RADU (rezerva) si CIPRIAN MARICA (neconvocat din cauza unei accidentari) au lipsit de la VfB Stuttgart, 2-2 acasa cu Arminia Bielefeld * OVIDIU BURCA (neconvocat) a lipsit de la Energie Cootbus, 0-4 in deplasare cu Hannover '96.
FRANTA, Ligue 1, etapa a 38-a (ultima) * GABRIEL TAMAS (integralist) si DANIEL NICULAE (titular, schimbat in minutul 71 de Jelen, au jucat pentru AJ Auxerre, 1-3 acasa cu Olympique Lyon. Auxerre a terminat sezonul pe locul 15 (din 20), iar Lyon a castigat al 7-lea titlu consecutiv! (MIG)