< Imprimare >      ZIUA - SPORT - sambata, 10 decembrie 2005

Sperante pentru Europa

Doua dintre reprezentantele de calibru ale handbalului masculin romanesc in cupele europene, HCM Constanta si Steaua, vor incerca, duminica dimineata, sa obtina calificarea in sferturile de finala, mai ales ca au pierdut partidele din prima mansa, in deplasare, la diferente de scor destul de mici. Astfel, in returul optimilor de finala ale Cupei Cupelor, duminica, de la ora 11, HCM Constanta va intalni pe teren propriu gruparea ucraineana ZTR Zaporoje, avand de recuperat o diferenta de patru goluri, dupa ce a fost invinsa, in tur, cu 32-28, dupa ce jucatorii de pe Litoral au condus la pauza cu 14-10! De la aceeasi ora, dar in optimile de finala ale Challenge Cup, Steaua va juca in Capitala impotriva team-ului islandez KA Akureyri, care s-a impus, in tur, cu 24-23, dar elevii antrenorului Vasile Stanga considera ca pastreaza sanse considerabile pentru accesul in faza superioara. (T. RIST)