< Imprimare >      ZIUA - SPORT - luni, 25 august 2003

Reprezentantii gimnasticii autohtone au ratat cucerirea unor noi medalii in prima zi a finalelor mondiale pe aparate

Sperante spulberate

Marius Urzica si Marian Dragulescu au fost detronati din fotoliile de lideri mondiali la cal cu manere si sol

Finalele pe aparate din cadrul Mondialelor de gimnastica artistica, intreceri care au fost gazduite pana azi noapte de localitatea californiana Anaheim, nu au mai adus delegatiei Romaniei un nou prilej de bucurie. Si asta, pentru ca argintului mondial cucerit de fetele antrenorilor Octavian Belu si Mariana Bitang in proba pe echipe nu i s-a mai adaugat, sambata, o noua medalie, desi Marius Urzica si Marian Dragulescu au evoluat la aparatele unde detineau suprematia. Din pacate, insa, campionul olimpic si mondial la cal cu manere, Marius Urzica, n-a reusit o evolutie foarte buna si a primit doar nota 9,650, rezultat care i-a adus locul cinci. In aceeasi finala, Urzica a fost devansat chiar si de colegul sau, Ioan Suciu, care a obtinut pozitia a patra, cu 9,712, in vreme ce pe podium au urcat chinezul Teng Haibin si japonezul Takehiro Kashima, care au primit aceeasi nota, 9,762, medalia de bronz revenind rusului Nikolai Kriukov, cu 9,725. Sperantele gimnastilor romani s-au spulberat si in finala de la sol, unde campionul mondial Marian Dragulescu s-a vazut detronat. Cu doar 9,662, Dragulescu a iesit din lupta pentru medalii, prima treapta a podiumului fiind impartita de americanul Hamm si de bulgarul Iovtchev, ambii cu 9,762, in timp ce bronzul a revenit canadianului Shewfelt, cu 9,737.

In concursul feminin individual compus, Oana Ban s-a clasat pe un onorant locul sase, cu o zestre de 37,262 puncte, in vreme ce Andreea Munteanu a ocupat pozitia a 15-a, cu 36,074 puncte. Marea surpriza a acestei finale s-a consemnat dupa ultima rotatie, "bunicuta" Svetlana Horkina primind cadou cel de-al treilea titlu mondial la varsta de 24 de ani! Cu un total de 38,124 puncte, Horkina le-a depasit pe americana Carly Patterson (37,936 p) si pe chinezoaica Nan Zhang (37,936 p), arbitrajul fiind, insa, unul care a umbrit show-ul din arena Arrowhead Pond. In finala de la sarituri, Monica Rosu a fost la doar sase zecimi de medalii, clasandu-se pe locul patru, cu 9,374, in vreme ce prima treapta a podiumului a revenit Oksanei Susovitina (Uzbekistan), cu 9,481, iar argintul a fost impartit de Kang Yun-Mi (Coreea de Nord) si Elena Zamolodchikova (Rusia), cu 9,443.