Utilizator nou »      Parola uitata »
Memoreaza datele de autentificare?

Campioana voleiului feminin romanesc a fost de nerecunoscut in optimile Top Teams Cup

Cosmar in Giulesti

AIBO-RATB Rapid a fost invinsa de Eburon Tongeren, cu 3-0, in vreme ce Deltacons Tulcea si Stiinta Amici Bacau au facut un pas mare spre sferturi

Voleiul romanesc are sanse sa fie reprezentat de doua echipe in sferturile de finala ale cupelor europene, Deltacons Tulcea si Stiinta Amici Bacau reusind sa faca un pas urias spre faza urmatoare. Daca cele doua grupari sunt ca si calificate dupa rezultatele obtinute, miercuri, in Top Teams Cup si Cupa CEV, in schimb, nu acelasi sentiment il are campioana AIBO-RATB Rapid, care a capotat inexplicabil in propriul fief, elevele antrenorului Marian Constantin fiind invinse de Eburon Tongeren, cu 3-0 (25, 24, 22). A fost un meci de infarct, in care gazdele au avut victoria la indemana, dar greselile de la preluare si serviciu, precum si tracul din momentele cheie, au facut ca tabela sa consemneze succesul finalistei Top Teams Cup. Cu Gherdan si Dumitrescu in zi nefasta, gazdele au parasit terenul cu capul plecat, in ciuda eforturilor tinerei Dramboi si al veteranelor Minca, Stefanescu si Sampetru, care au incercat sa castige macar setul de onoare. Totodata, sa consemnam ca, desi arbitrajul cuplului albanez a fost impecabil, gazdele au reclamat gestul incalificabil al unui oficial roman. In setul secund, tusierul Popescu a uitat brusc regulamentul si nu a ridicat fanionul la doua servicii calcate, atragand nemultumirea tribunei si a bancii tehnice. In intrecerea masculina, Deltacons Tulcea a spulberat Lase-R Riga, cu 3-0 (16, 11, 14), echipa antrenata de Spataceanu luand o serioasa optiune pentru sferturi. In Cupa CEV, chiar daca a fost invinsa de formatia olandeza VC Weert, cu 3-2 (-23, 21, 22, -13, 16), Stiinta Amici Bacau se anunta favorita la calificare, mai ales ca returul se va juca in Moldova.