Nume:
Parola:
Utilizator nou »      Parola uitata »
Memoreaza datele de autentificare?

Seria de 37 de meciuri fara infrangere a lui Manchester United a luat sfarsit duminica seara, pe Wembley

"Legiunea franceza" a exorcizat "Diavolii rosii"

Arsenal s-a impus cu 2-1 in Charity Shield in fata detinatoarei Cupei Campionilor, a titlului englez si a Cupei Angliei

Arsenal a devenit duminica prima echipa care a reusit sa invinga pe Manchester United din decembrie 1998, revenind superb dupa ce a fost condusa si castigand "Charity Shield", Supercupa Angliei, pe un Wembley arhiplin. David Beckham a reusit sa aduca in avantaj pe campioana Europei si a Angliei cu un sut din lovitura libera de la 35 de metri (in minutul 37), dar Arsenal a reusit, treptat, sa-si impuna jocul si sa se impuna printr-un penalty transformat in minutul 67 de Nwankwo Kanu si prin sutul excelent al lui Ray Parlour, la coltul lung, zece minute mai tarziu.

Manchester United era neinvinsa de 37 de meciuri - incluzand aici jocurile disputate in turneele din aceasta vara din Australia si China - ultima echipa care s-a impus in fata "Diavolilor rosii" ai lui Alex Ferguson fiind Middlesbrough, pe 19 decembrie 1998.

Mingea sutata excelent de Beckham din lovitura libera a depasit linia portii dupa ce a lovit incheietura barelor. Yorke a reluat cu capul in plasa balonul ricosat apoi in teren, insa blondul mijlocas al lui Manchester a fost creditat cu golul. Prima ocazie serioasa de gol a lui Arsenal a venit abia in minutul 66, cand Parlour a sutat in bara portii aparate de australianul Mark Bosnich. Dar, un minut mai tarziu, elevii lui Wenger au reusit egalarea, cand nigerianul Kanu a transformat un penalty acordat cu destula usurinta dupa un contact intre Patrick Vieira si capitanul lui Manchester, Dennis Irwin. Peste zece minute, Parlour a sutat naprasnic la coltul lung si a reusit cel de-al doilea gol. A fost insa suficient pentru a separa cele doua echipe si a da lui Arsenal o excelenta motivatie pentru sezonul ce va incepe in acest week-end, dupa luni intregi de vanzoleala de la club ca urmare a povestii lui Anelka.

Iata care au fost echipele ce au pasit pe gazonul legendarului stadion Wembley, aflat la ultimul meci important pe care-l va gazdui inaintea demolarii sale complete si a construirii unui nou complex sportiv:

ARSENAL: Manninger - Dixon, Keown, Winterburn, Grimandi - Silvinho, Vieira, Petit, Parlour - Ljungberg, Kanu.

MANCHESTER: Bosnich - Irwin, Stam, Berg, P. Neville - Beckham, Butt, Scholes, Cruyff - Cole, Yorke.

Arbitru: Graham Barber