Nr. 3804 de marti, 12 decembrie 2006
HCM Constanta ramane in Cupa Cupelor
-- Campioana handbalului masculin romanesc, HCM Constanta, s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Cupelor, dupa o dubla mansa de infarct cu rivala Dinamo-Baumit, de care a dispus cu scorul general de 48-47.
Invingatori in tur cu 31-20, "marinarii" se si vedeau calificati fara probleme, dar au tremurat serios pana la finele returului de la Buzau, castigat de ros-albi, doar cu 27-17, spre disperarea comandantului Marcel Popescu. Din pacate, intalnirea a fost umbrita de prestatia jalnica a arbitrilor, care au tolerat inadmisibil numeroase faulturi grosolane si chiar iesiri antisportive, jucatorii ambelor tabere avand urme serioase dupa "batalie". Printre cei "bumbaciti" s-au numarat Purcarea, cu hemoragie nazala, si sarbul Kazici, accidentat grav in prima repriza. Dupa pauza, si Ghionea a parasit terenul, dar pentru un cartonas rosu, astfel ca Dinamo-Baumit a fost nevoita sa continue cursa de urmarire fara un jucator extrem de util in ofensiva. Totusi, ros-albii gasesc resurse si se distanteaza la zece goluri in minutul 40, scor 20-10, dar ezitarile din ofensiva si greselile din aparare le-au permis constantenilor sa limiteze proportiile scorului si sa obtina calificarea in-extremis, desi au avut cea mai slaba prestatie din acest sezon. Conform statisticii, Purcarea a fost principalul marcator al gazdelor, cu 5 goluri, iar de la HCM s-a remarcat Toma, cu 7 reusite, ultima fiind decisiva in economia calificarii. (T. RIST)