Nr. 3600 de vineri, 14 aprilie 2006
"Stranierii", om cu om
-- B�l�ni este de neoprit si in Cupa Frantei
Trica (foto) a marcat in Cupa Bulgariei
FRANTA, cupa, sferturi de finala (un meci) * LASZLO SEPSI a fost integralist pentru Rennes, 5-3 dupa prelungiri (1-1 dupa 90 de minute), acasa, cu Montpellier. Rennes, echipa antrenata de LASZLO B�L�NI, s-a calificat in semifinale, unde va intalni pe Olympique Marseille, in deplasare * CLAUDIU KESERU, accidentat, a lipsit de la FC Nantes, 1-0 in deplasare cu Calais (liga a treia). Nantes s-a calificat si va juca in semifinale cu Paris SG, acasa.
BULGARIA, cupa, sferturi de finala (un meci) * EUGEN TRICA a marcat un gol pentru TSKA Sofia, 4-1 pe teren propriu cu Beroe Stara Zagora. Trica a fost titular, a inscris in minutul 37 pentru 2-0 si a fost schimbat la pauza de Furtado.
ITALIA, cupa, semifinale (retur) * CRISTIAN CHIVU a fost integralist pentru AS Roma, 1-0 acasa cu US Palermo, echipa la care PAUL CODREA a intrat in minutul 53, in locul lui E. Corini, primind si un cartonas galben. Roma s-a calificat desi a pierdut in tur, scor 1-2, pentru finala, unde va intalni pe Inter Milano.
BELGIA, cupa, semifinale (retur) * MARIUS NICULAE a fost integralist pentru Standard Liege, 1-0 in deplasare cu Zulte-Waregem. Standard a ratat calificarea in finala deoarece a pierdut in tur, acasa, scor 1-2.
GRECIA, cupa, semifinale (retur) * DENNIS SERBAN a fost titular pentru AEL Larisa, 0-1 acasa cu Olympiakos Pireu. Serban a fost schimbat in minutul 79 de Zaukas. Larisa a ratat calificarea, dupa ce a pierdut si in tur, scor 1-3.
RUSIA, cupa, sferturi de finala (retur) * CRISTIAN DANCIA a fost integralist pentru Torpedo Moscova, 2-3 acasa cu Zenit St. Petersburg. Torpedo a ratat calificarea, dupa ce a pierdut si in tur, scor 0-2
l ADRIAN IENCSI (rezerva) si GABRIEL TAMAS (neconvocat) au lipsit de la Spartak Moscova, 2-1 in deplasare cu Lokomotiv Moscova. Spartak s-a calificat, dupa ce a remizat in tur, scor 2-2.
UCRAINA, cupa, semifinale (retur) * FLORIN CERNAT (rezerva), CRISTIAN IRIMIA si TIBERIU GHIOANE (ambii neconvocati) au lipsit de la Dinamo Kiev, 1-0 acasa cu Karpati Lvov. Dinamo s-a calificat in finala (unde va intalni pe Metalurg Zaporoje), dupa ce a castigat si in tur, scor 2-0.
OLANDA, Eredivisie, etapa a 33-a * NICOLAE MITEA a fost doar rezerva pentru Ajax Amsterdam, 2-1 acasa cu Vitesse Arnhem.
ELVETIA, Challange League, etapa a 28-a * CRISTIAN TODEA si CRISTIAN IANU au fost integralisti pentru AC Bellinzona, 0-2 acasa cu Lucerna. De la gazde a lipsit ADRIAN PIT.
UNGARIA, NB-I, etapa a 17-a (restanta) * SORIN BOTIS a fost integralist pentru Ferencvaros, 3-1 acasa cu Honved Budapesta. (MIG)