Nr. 3572 de luni, 13 martie 2006
"Stranierii", om cu om
Iordanescu demis de Al Ittihad
-- Fostul selectioner a fost dat afara in urma unui rezultat de egalitate pe teren propriu
Anghel Iordanescu a fost demis de conducerea lui Al Ittihad, din Arabia Saudita, dupa ce echipa sa a remizat, scor 1-1, cu Al Ittifaq. Fostul selectioner al Romaniei a preluat conducerea tehnica a echipei saudite in martie 2005, contractul sau fiind valabil pana in luna aprilie a acestui an. Al Ittihad, care a devenit campioana a Arabiei Saudite si a castigat Cupa Campionilor Asiei avandu-l pe Anghel Iordanescu antrenor, ocupa locul trei in clasament, dupa disputarea a 17 jocuri si se lupta pentru calificarea in play-off-ul campionatului. Tehnicianul roman a infirmat recent zvonurile ca s-ar afla in tratative pentru preluarea unei formatii din Emiratele Arabe Unite. Conform unor anumite surse, "Generalul" ar dori sa se intoarca in Diviza A insa nu este exclus nici ca acesta sa continue la Al Ittihad deoarece demisia sa a fost semnata de presedintele clubului insa unul dintre seici vrea sa-l pastreze in continuare pe Iordanescu la echipa.
UNGARIA, Arany Aszok, etapa a 18-a * SORIN BOTIS a fost titular la Ferencvaros in meciul castigat vineri in deplasare, cu scorul de 5-1, in fata lui Lombard Papa. Fundasul roman a evoluat pana in minutul 87, cand a fost inlocuit cu Szalkail Sopron, cu MARIUS RADU si ALIN COTAN integralisti, a incheiat la egalitate, scor 2-2, meciul sutinut, in deplasare, in fata lui Zalaegerszeg. Tot la Sopron, ION IBRIC a fost introdus pe teren in minutul 34, iar CRISTIAN CIGAN 20 de minute mai tarziu, in timp ce ALEXANDRU COSTISOR si LUCIAN MUNTEANU nu au fost folositi. Nici atacantul RADU SABO nu a evoluat pentru gazde.
RUSIA, Supercupa * ADRIAN IENCSI a fost integralist pentru Spartak Moscova in infrangerea, scor 2-3, in fata lui TSKA Moscova. La Spartak, GABRIEL TAMAS nu a fost folosit
GERMANIA, 2. Bundesliga, etapa a 25-a * LR Ahlen, cu mijlocasul CATALIN RACANEL pe teren in prima repriza, a invins, cu scorul de 3-1, formatia Erzgebirge Aue.
GERMANIA, Bundesliga, etapa a25-a * MIHAI TARARACHE nu a evoluat pentru MSV Duisburg, in remiza alba de pe teren propriu contra lui Hanovra 96.TURCIA, Super Lig, etapa a 25-a * GIANI KIRITA a fost titular in partida pe care Gaziantepspor a pierdut-o in deplasare, scor 1-3, contra lui Genclerbirligi
GRECIA, National League, etapa a 23-a * PAOK Salonic, echipa antrenata de ILIE DUMITRESCU, a suferit sambata o noua infrangere pe teren propriu, scor 0-1, in fata lui Panathinaikos Atena. Unicul gol al partidei a fost inscris de Papadopoulos, in minutul 65. La oaspeti, LUCIAN SANMARTEAN nu a fost inclus in lot. Aceasta este a doua infrangere suferita de PAOK in cele trei partide disputate cu ILIE DUMITRESCU in functia de antrenor principal. PAOK Salonic ocupa locul sase in clasament, cu 31 de puncte.
FRANTA, Ligue 1, etapa a 30-a * Rennes, formatie antrenata de LADISLAU B�L�NI, a invins sambata pe teren propriu, cu scorul de 3-0, pe Ajaccio. Golurile au fost inscrise de Gourcuff 50, Monterubbio 81 si Hadji 83.
CIPRU, Premier League, etapa a 20-a * BOGDAN ANDONE a marcat pentru Apollon Limassol in meciul castigat sambata pe teren propriu, cu scorul de 5-1, in fata formatiei APEP. Andone, care a fost integralist, a marcat al patrulea gol in minutul 84l NEA Salamina, la care evolueaza MUGUR BOLOHAN si MIHAI STERE, a incheiat la egalitate, scor 2-2, meciul sustinut in deplasare, in compania lui Enosis Paralimniakosl Formatia antrenata de IOAN ANDONE, Omonia Nicosia, a invins in deplasare, cu scorul de 5-0, pe Thoi Lakatamiasl Dighenis, la care evolueaza ADRIAN FALUB, STEFAN APOSTOL si VIOREL DOMOCOS, a fost invinsa, in deplasare, cu scorul de 1-0, de Apoel Nicosia.
ITALIA, Serie B, etapa a 28-a * BOGDAN PATRASCU a primit cartonasul rosu in minutul 90+4 al meciului castigat de Piacenza sambata pe teren propriu, cu scorul de 1-0, in fata lui AC Torino.
SPANIA, Segunda Division, etapa a 28-a * CONSTANTIN GALCA a fost integralist la Almeria in meciul castigat, cu scorul de 2-1, pe teren propriu, impotriva lui Real Valladolid. Fostul international roman a primit un cartonas galben.
ELVETIA, Super League, etapa a 23-a * IULIAN FILIPESCU a jucat la FC Z�rich pe toata durata partidei castigate, cu scorul de 1-0, pe teren propriu, in fata lui St. Gallen.
UCRAINA, Vyscha Liga, etapa a 21-a * FLORIN CERNAT a fost rezerva la Dinamo Kiev in meciul incheiat la egalitate, scor 0-0, pe teren propriu, in fata lui Vorskla Poltava. Coechipierii sai TIBERIU GHIOANE si CRISTIAN IRIMIA nu au fost inclusi in lot. (N.G.)