Nr. 3181 de joi, 25 noiembrie 2004
Dinamo continua marsul in FIBA Cup
Echipa masculina de baschet Dinamo-Erbasu a obtinut, marti seara, cea de-a doua victorie din grupa B a Conferintei de Sud din cadrul FIBA Europe Cup, invingand pe teren propriu gruparea cipriota Dentalcon Apoel Nicosia, cu scorul de 84-75 (18-20, 26-12, 24-19, 16-24). Desfasurata intr-un anonimat inexplicabil pentru o partida de cupele europene, in tribune fiind prezenti numai 300 de spectatori, intalnirea a debutat destul de echilibrat, Dinamo-Erbasu nereusind in primele zece minute sa gaseasca solutii viabile pentru anihilarea masivului pivot american Hill (24 p, 7 rec), care a fost cel mai bun marcator al oaspetilor. Constienti ca au nevoie de victorie pentru a se califica in sferturile de finala, ros-albii apasa pe acceleratie in urmatoarele doua reprize si se distanteaza la aproape 20 de puncte, gratie evolutiei foarte bune a trio-ului Marijanovic (23 p) - Markovic (15 p) - Stanescu (22 p, 7 rec), sustinut excelent de argintul viu Fometescu (11 p, 7 pase). Spre final, lipsa de concentrare aparuta in tabara dinamovista a facut ca diferenta sa se diminueze, fapt constatat dupa meci si de antrenorul Vladimir Jokanovici. In urma acestui rezultat, Dinamo-Erbasu ocupa locul secund in topul grupei, cu patru puncte din doua meciuri, fiind teoretic ca si calificata in sferturile de finala, in vreme ce Dentalcon Apoel Nicosia se mentine in fotoliul de lider, cu o zestre de cinci puncte acumulata in trei jocuri.