Detalii »
Sport
Rapid n-a scos decat 1-1 la Alba Iulia
Pe mainile portarilor
-- Dupa ce Apulum a deschis scorul printr-un autogol al lui Dolha, giulestenii au egalat cu trei minute inainte de final, profitand de o gafa uriasa a lui Turcas
Rapid continua sa acuze socul eliminarii din Cupa, giulestenii nefiind in stare sa obtina ieri, la Alba Iulia, decat un rezultat de egalitate. Inca din debutul meciului, gazdele s-au instalat confortabil in jumatatea de teren a feroviarilor, Galdean trecand pe langa deschiderea scorului in minutul 20, cand internationalul de tineret Marius Constantin a reusit sa-l blocheze in pozitie de ultim aparator la marginea careului de 16 metri. Treptat, elevii lui Lucescu Jr. au echilibrat partida, dar Maldarasanu, in doua randuri, si Daniel Niculae nu reusesc sa-l invinga pe Turcas. Pana la pauza, cele doua echipe nu si-au mai trecut in dreptul lor nici o actiune notabila, acestea complacandu-se intr-un joc de uzura la mijlocul terenului, fragmentat adeseori de faulturi destul de dure. La reluare, bucurestenii au dat senzatia ca au preluat fraiele meciului, dar forcing-ul "visiniilor" s-a stins dupa aproximativ 20 de minute fara vreun efect pe tabela de marcaj. Pana la urma, cei care aveau sa inscrie au fost gazdele, Balauru trimitand puternic un balon in bara din stanga lui Dolha, pentru ca apoi mingea sa-l loveasca in spate pe nefericitul goalkeeper si sa intre in poarta. Feroviarii au marit din nou presiunea catre careul gazdelor, dar acelasi joc incalcit si lipsit de idei n-a adus nici o faza mai de Doamne-ajuta in careul lui Turcas, exceptie facand minutul 79, cand Artiom Karamian si-a facut singur o minge cu capul si a lobat apoi cu genunchiul milimetric peste transversala ardelenilor. Cand probabil ca nici George Copos nu mai spera, Daniel Niculae a sutat slab la poarta din lateral, dar Turcas a gafat incredibil, balonul sarindu-i din maini peste propriul corp si ducandu-se in plasa: 1-1. Acesta avea sa fie si scorul final, desi gazdele au mai avut o mare ocazie in prelungirile intalnirii, sutul lui Paleacu de la 25 de metri scurgandu-se pe langa coltul lung al portii lui Dolha. (D.S.)