Nr. 3071 de marti, 20 iulie 2004
Galatenii neaga un posibil aranjament cu Dinamo Tirana
Stefan Nanu: "Probleme de doi lei"
-- In Albania a fost declansata o ancheta care vizeaza si meciul Partizani - Birkirkara, scor 4-2
Ieri, la reunirea lotului dupa trei zile de pauza, fotbalistii de la Otelul Galati au primit cu consternare vestea ca presa albaneza a pus sub semnul indoielii corectitudinea partidei de joi, 15 iulie, desfasurata in primul tur preliminar al Cupei UEFA, cu Dinamo Tirana, scor 4-0. Capitanul Viorel Tanase a declarat ca astfel de afirmatii stirbesc munca jucatorilor. "Asa ceva n-am auzit niciodata in viata mea. Este prea mult ca sa credem o asemenea nebunie. Nu avem nici un amestec in aceasta afacere si nu cred ca albanezii si-au dorit o infrangere la acest scor", a spus Tanase. Stefan Nanu a considerat ca ziarele din Albania au cautat doar senzationalul.
"Sunt probleme de doi lei. Totusi, spun ca fotbalistii de la Dinamo Tirana ne rugau in repriza secunda sa nu le mai dam goluri. Eu le-am mai dat unul la 4-0, dar a fost anulat pe nedrept de arbitru", a mentionat Nanu.
Replicile galatenilor au venit dupa ce mai multe ziare albaneze au sustinut ca patronul lui Dinamo Tirana, Mihail Delijorxhit, ar fi mizat la o casa de pariuri o suma importanta, exact pe scorul final inregistrat. Presedintele federatiei din Albania a demarat o ancheta in acest sens, mai ales ca presa de la Tirana suspecteaza de aranjament si meciul Partizani - FC Birkirkara, scor 4-2, tot din primul tur preliminar al Cupei UEFA. (MIG)