Nr. 2981 de luni, 5 aprilie 2004
Craiova a obtinut sambata prima victorie oficiala din acest an
Debut cu dreptul pentru Rednic
-- Desi se vede ca oltenii mai au mult de lucru, formatia din Banie a parut mai motivata psihic decat in precedentele meciuri din retur
Universitatea a reusit sa se impuna pentru prima oara in acest retur, victoria de sambata cu 1-0 in fata Farului descretindu-i putin fruntea patronului Dinel Staicu si luminandu-l de-a dreptul pe Mircea Rednic. "Puriul" a suferit destul de mult in timpul intalnirii contra "marinarilor", fiind mai degraba victima propriei sale formatii decat prestatiei oaspetilor. Remodelati pe gazon in sistem 3-5-2, "alb-albastrii" au inceput ezitant. Treptat, Craiova a incercat totusi sa impinga jocul catre jumatatea adversa, dar dispozitivul ultra-defensiv gandit de Ion Marin a fost unul destul de ermetic, mai putin in minutul 16, cand Lutu, scapat singur cu Curca, s-a speriat de propria-i umbra si a trimis direct in goalkeeper-ul Farului. Dupa pauza, nou-introdusul McBreen i-a isterizat in felul sau de acum original pe cei 8000 de spectatori, acesta ratand din pozitie de singur cu portarul. Din fericire pentru Rednic, Preda a sutat extraordinar in minutul 67 catre poarta constantenilor, balonul revenit din bara la Njock prilejuindu-i camerunezului ocazia de a aduce Universitatii primele trei puncte din acest retur. La final, Mircea Rednic nu si-a putut ascunde satifactia: "Sunt fericit ca am debutat cu o victorie la Craiova. Ne-am creat multe ocazii, dar ratam foarte mult, asa ca pe viitor imi propun sa lucrez mai ales la finalizare". De partea cealalta, Ion Marin a considerat ca echipa sa a pierdut pe fondul unei greseli de aparare. "Cred ca am fi meritat macar un rezultat de egalitate. Dupa pauza am cedat mijlocul terenului, si aici a stat cheia meciului", a spus "Sapaliga". Paradoxal, bucuria din tribune a fost umbrita de incidentele create de jandarmi, care, lezati de protestele tot mai des facute impotriva lor de suporterii echipelor de top din Romania, si-au facut numarul si la Craiova, luandu-i pe sus fara nici o explicatie pe mai multi dintre fanii gazdelor.