Nr. 2826 de luni, 29 septembrie 2003
 Cauta:
  Detalii »
Sport
Primarul Bacaului a declarat ca se va retrage din fotbal daca Alexandru Tudor va mai fi delegat la meciurile echipei sale
Sechelariu a luat foc!
-- In meciul FCM Bacau - Petrolul, centralul bucurestean l-a eliminat usor pe Cristea, de la gazde, si a acordat eronat un penalty pentru oaspeti, in ultimul minut de joc * In schimb, Lovin a scapat nepedepsit desi Petroiesc, lovit de bacauan, a iesit de pe teren fara sase dinti
Dumitru Sechelariu, primarul municipiului Bacau si presedinte de onoare al echipei locale FCM, a declarat ieri, la finalul partidei cu Petrolul Ploiesti, ca se va retrage din fotbal daca centralul bucurestean Alexandru Tudor va mai fi delegat la meciurile gruparii moldovene. "Va dau cuvantul meu de onoare ca, daca Tudor va mai arbitra pe FCM Bacau, eu ma retrag din fotbal. L-am urmarit pe acest arbitru si la alte partide, iar acum mi-am intarit convingerea: el nu este preocupat de arbitraj, ci vrea sa iasa mereu in evidenta, sa fie el personajul principal al unui meci de fotbal", a spus Sechelariu. Primarul din Bacau i-a reprosat lui Alexandru Tudor mai ales penalty-ul acordat Petrolului in ultimul minut de joc, dar si maniera in care a condus partida de sambata. La randul sau, Gheorghe Chivorchian, presedintele executiv al clubului bacauan, a declarat: "Imediat dupa meci am urmarit cele doua faze importante ale meciului pe o caseta video. Nu se impunea acordarea unui al doilea cartonas galben lui Cristea, la faza din minutul 71, si n-a fost nici vorba de penalty la faza din minutul 90. Acum pot vorbi despre o viciere de rezultat, pentru ca ni s-au luat doua puncte nejustificat. Ion Craciunescu, seful arbitrilor, trebuie sa raspunda pentru ceea ce s-a intamplat la Bacau si astept sa vad la ce sanctiuni va recurge".
Alexandru Tudor a avut o maniera cel putin ciudata in care a condus meciul FCM Bacau - Petrolul Ploiesti, scor 2-2. Tudor, vazut de multi drept cel mai bun arbitru din Romania, a acordat zece cartonase galbene si unul rosu. In minutul 71, Cristea a facut un fault de joc pentru care a primit usor cartonas galben. Era al doilea si a urmat eliminarea. In ultimul minut, Tudor a inventat un penalty pentru "gazari", desi R. Ciobanu nu l-a incomodat deloc pe Marinescu, iar Petrolul a egalat: 2-2. Totodata, Tudor n-a acordat nici macar cartonas galben la faza din minutul 42, cand Lovin l-a lovit in saritura cu pumnul in fata pe Petroiesc, ploiesteanul fiind scos de pe teren cu sase dinti lipsa! In plus, aroganta centralului a iritat in dese randuri jucatorii si oficialii de banca ai celor doua echipe. Tudor este arbitrul care, acum doua etape, l-a eliminat gratuit pe craioveanul Pavel Badea, in minutul 7 al meciului Universitatea - FC Brasov (cartonas rosu, direct, pentru joc dur), pentru ca la Comisia de Disciplina sa recunoasca faptul ca s-a grabit la faza respectiva si ca se impunea, cel mult, acordarea unui cartonas galben. Tudor nu a fost sanctionat de CCA pentru greseala de la Craiova, el fiind protejat de-a lungul timpului in ciuda multor gafe comise pe considerentul ca "este un arbitru cinstit". (MIG)