Nr. 2820 de luni, 22 septembrie 2003
 Cauta:
  Detalii »
Sport
Invingatori la Piatra Neamt cu 4-2, oradenii au obtinut prima victorie in acest campionat
"Pinalti" umilit pe teren propriu
-- Dupa ce au ocupat pozitia de lideri ai Diviziei A in primele trei etape, moldovenii au fost nevoiti sambata sa se recunoasca inferiori acasa in fata ultimei clasate
Bomba celei de-a sasea etape a explodat sambata la Piatra Neamt, acolo unde Ceahlaul, instalata pe durata primelor trei runde din actuala editie de campionat chiar pe fotoliul de lider, a pierdut fara drept de apel in fata ultimei clasate, FC Oradea. Initial, se parea ca cei 2000 de spectatori prezenti in tribune urmau sa asiste la un joc tipic din repertoriul molodvenilor, acestia dominand steril pret de aproape 20 de minute. Dupa reusita lui Burdujan, oaspetii au iesit insa tot mai curajos la joc si, prefatat de sutul lui Sfarlea, golul egalizator avea sa vina in minutul 38, purtand marca lui Vrajitoarea. In debutul celei de-a doua reprize, oradenii au ratat desprinderea prin Dumitra, dar, in minutul 59, elevii lui Ionut Popa au trecut in avantaj prin acelasi omniprezent Vrajitoarea, care a impins in poarta un balon respins in fata de Lefter. Vazandu-se condusi pe propriul teren, acolo unde nu prea multe echipe reusesc acest lucru, moldovenii s-au aruncat in atac, dar bihorenii au avut din nou cea mai mare ocazie, nou-intratul Obrenovic trimitand in bara dintr-o situatie favorabila. Acesta a fost imitat imediat de nemteanul Burdujan, pentru ca scorul sa devina 2-2 in urma unui sut superb de la 24 de metri al lui Tibi Serban. Feizula a luat si el la tinta transversala, iar apoi Ceahlaul a ramas in inferioritate dupa eliminarea lui Costel Ilie pentru cumul de cartonase. Din lovitura rezultata, Sfarlea a centrat pentru Dianu, care a ridicat scorul la 3-2 pentru oradeni. Total dezorientati, elevii "Dulaului" au primit lovitura de gratie in minutul 89 dupa "trasorul" lui Fele, iar lui Gheorghe Stefan nu i-a mai ramas decat sa ramana tintuit pe banca, nevenindu-i sa-si creada ochilor.