Nr. 2517 de luni, 23 septembrie 2002
Africa la masculin si Rusia la feminin au castigat Cupa Mondiala la atletism
Bucurie prematura pentru Gabi Szabo
-- Atleta tricolora a pierdut pe linia de sosire cursa de 3000 m * Ionela Tarlea, a patra la 400 mg
La incheierea sezonului atletic de vara, in weekend-ul recent incheiat, Madridul a gazduit cea de-a IX-a editie a Cupei Mondiale, competitie pe echipe ce se deruleaza o data la patru ani, la startul careia s-au aliniat noua team-uri: Europa, Asia, Africa, America (Canada, Centrala si de Sud, Caraibele), Oceania, SUA, Spania (organizatoare), Rusia (doar la feminin), Germania si Marea Britanie (doar la masculin). Dupa derularea celor 20 de probe ale baietilor si 19 ale fetelor, cu un total de 134 de puncte, Africa si-a adjudecat cel de-al patrulea titlu, in timp ce, la feminin, Rusia s-a impus cu 126 de puncte. Din reprezentativa Europei, clasata pe locul secund (123 p), au facut parte si atletele noastre Gabriela Szabo (3000 m, castigatoarea Cupei Europei) si Ionela Tarlea (liderul continental la 400 mg). Ambele tricolore au evoluat in prima zi, vineri seara, cand, din nefericire, mega-spectacolul sportiv a fost perturbat de o ploaie torentiala.
Singura noastra medaliata cu aur la Europenele din august, de la München, Ionela Tarlea, nu a mai reusit sa mai faca o cursa de zile mari, dupa un sezon extrem de incarcat, dar si din cauza durerilor pe care le acuza la un calcai, suferinta care a tinut-o mai multe zile departe de stadionul de antrenament, clasandu-se, totusi, pe pozitia a patra, cu 56,17, prima trecand linia de sosire rusoaica Iulia Pesonkina (53,74). Proba care a fost considerata insa de toata lumea un adevarat festin sportiv a fost cea de 3000 m, cu Gabriela Szabo, multipla campioana mondiala si lider olimpic la start. Pana in ultimul tur, totul parea conform graficului, Gabi fiind plasata, ca de obicei, in fruntea alergatoarelor. Dand dovada de o neatentie copilareasca, Szabo a franat chiar la intrarea pe gratar, moment in care etiopianca Adere Berhane, concurand pentru Africa, a avut un finis fulminant, reusind sa o depaseasca pe atleta noastra care ridicase mainile in semn de victorie, chiar pe linia de sosire. Timpii cu care au fost creditate alergatoarele au fost de 8:50,88, pentru africanca si 8:50,89, pentru Gabi.